Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 19-03-11, 17:10
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Λογικα περιεχουν ετεροτροφους οργανισμους* (που μπορουν να ειναι και αεροβιοι αλλα και αναεροβιοι) που δεν ειναι τοσο αποτελεσματικοι στη διασπαση της αμμωνιας οσο οι αυτοτροφοι (τα γνωστα μας βακτηρια που ζουν στο φιλτρο μας! ...) και να "βοηθουν" (κρατωντας αμμωνια, ΝΟ2 σε πιο χαμηλες τιμες απο οτι θα υπηρχαν χωρις αυτα) στο στρωσιμο μεχρι να αναπτυχθουν τα πολυποθητα βακτηρια στο φιλτρο μας!

Αυτοι οι οργανισμοι δεν "ασχολουνται" με τη διασπαση της αμμωνιας (αμεσα) αλλα με τη διασπαση των οργανικων που υπαρχουν ... και εδω ειναι η "αγωνια" των εταιριων (και ολων οσων υποστηριζουν οτι κανουν δουλεια) μια που λενε να ακολουθηθουν ΑΚΡΙΒΩΣ οι οδηγιες χρησης! Και οι οδηγιες χρησης λενε εισαγωγη ψαριου ... Οποτε Πανο θα πρεπει να βαλεις ψαρι για να δεις τι μπορει να γινει! Ετσι και αλλιως θα σου πουν οτι δεν ακολουθησες τις οδηγιες και για αυτο δε "πετυχε" ...

Οπως και να εχει ... αν εχω δικιο (και αυτο θα φανει μονο με καλλιεργεια βακτηριων του υλικου που περιεχει καθε μπουκαλι αλλιως οτι πειραμα και να γινει απο εμας θα ειναι αμφιλλεγομενα) προκειται για ηπιο στρωσιμο με ψαρια ... που κατα τη γνωμη μου παραμενει απαρδεκτη τακτικη ... η αμμωνια και τα ΝΟ2 θα πρεπει να λειπουν απο καθε ενυδρειο που φιλοξενουν οργανισμους!

Σπυρο για να μη μεινουν εντυπωσεις απο τα παραπανω ... νομιζω εχεις κανει λαθος μεταφραση - ερμηνεια της λεξης encapulation που σε ολα οσα κειμενα εχεις παραθεσει αναφερεται σε τοποθετηση βακτηριων σε καποιο υλικο pvc (ενα ζελε αν μπορουμε να το πουμε ετσι) και οχι στη δημιουργια ενδοσποριων (πουθενα δε το λεει κατι τετοιο!). Ενω στην αρχη το "εξελαβες" αβιαστα ... μετα που το εψαξες και δεν βρηκες καπου ενδοσπορια το ανηγαγες σε επιστημονικες μελετες που δεν εχουν καταληξει (και αυτο που λες παλι δεν αναφερεται πουθενα!) ... Μη μου πεις οτι δεν εχει σχεση παλι ... Εχει σχεση γιατι αν δεν δημιουργουν ενδοσπορια τοτε δεν επιβιωνουν σε ενα μπουκαλι ... (προσπαθω να μπουμε στο νοημα του ολου θεματος και οχι να αντιπαρατεθουμε ανευ λογου)

Προσωπικα δεν εχω καποιο προβλημα μπορεις να πιστευεις - ερμηνευεις - κατανοεις κατι οπως εσυ θελησεις απλα επειδη ειναι δημοσια η συζητηση θα ηθελα ο καθε αναγνωστης να διαβασει τα παντα και να τα κατανοησει με τον ορθο τροπο ωστε να καταληξουμε (αν γινεται) σε καποιο συμπερασμα!!

Το ολο θεμα θα ειχε ληξει αν η καθε εταιρια εγραφε στην ετικετα του καθε σκευασματος τι περιεχει ακριβως! Δεν ειναι παραξενο αυτο? Σαν τον ζωμο του Πανοραμιξ ειναι μυστικη συνταγη!!! Και για αυτο τα ονομαζω ολα αυτα θαυματουργα ...

* Οργανισμος ειναι καθε τι ζωντανο ... δεν αποκλειεται να ειναι βακτηρια η μικροοργανισμοι!

Ασχετο:
Παράθεση:
Η φαρμακευτικη αμμωνια δεν ειναι το ιδιο.
Το εχω ξαναδει να γραφεται απο πολλους που δεν "υποστηριζουν" τη μεθοδο "στρωσιμο με αμμωνια"!! Γιατι δεν ειναι το ιδιο? Δηλαδη αν κανεις στρωσιμο με αμμωνια και μετα απο ενα μηνα που εχει στρωσει κανεις 100% αλλαγη νερου (αντε 200%) τι προβλημα θα υπαρξει? Στα ψαρια που θα εισαγουμε? Στο φιλτρο μας?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 19-03-11 στις 17:33
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01924 seconds with 11 queries