Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 22-01-21, 21:54
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Το installation set είναι πολύ πρακτικό, νομίζω ότι θα σε βοηθάει και στο "ξεκίνημα" του φιλτρου αφού έχει τάπα που θα σε βοηθάει να γεμίζεις από εκεί τους σωλήνες οταν το φίλτρο είναι άδειο μετά από καθάρισμα.
Το spray bar αν δεις ότι έχει αρκετά δυνατή ροή το φίλτρο σου το βουτάς στο νερό και το ρυθμίζεις να κοιτάζει την επιφάνεια, όσο πιο βαθειά το βάλεις, τόσο λιγότερη αναταραξη θα σου κάνει σε αυτήν.

Όσον αφορά το γέμισμα που έχω κάνει στο δικό μου είναι όπως θα δεις παρακάτω στη φωτο της Eheim. Στον πάτο έχω βάλει Sera Siporax, από πάνω του το μπλε σφουγγάρι που θα βρεις μέσα στο 2213 με τις μεγάλες τρύπες, πιο πάνω επέλεξα το Seachem Matrix αλλά εσύ μπορείς να επιλέξεις κάτι άλλο (πχ πάλι Sera Siporax, Eheim Substrat Pro που επίσης προτείνω ανεπιφύλακτα, Seachem Matrix κλπ.. ), σε αυτό το υλικό θα σου πρότεινα να βάλεις διχτάκι ώστε να μπορείς να το αφαιρείς εύκολα για καθάρισμα. Το βιολογικό υλικό του πάτου θα μπορείς να το ξεπλένεις με τον πλαστικό κάδο του φίλτρου, δεν θα χρειάζεται να το αφαιρείς από μέσα στο καθάρισμα δηλαδή. Αλλά για να πλένεις το μπλε σφουγγάρι θα σε βοηθήσει το δίχτυ ώστε να αφαιρείς με τη μία το βιολογικό υλικό που θα βάλεις από πάνω του. Τέρμα πάνω θα βάλεις ενυδρειακό βαμβάκι (περίπου 2cm αφράτο ) και τέλος. Κούκλος!

Πιο επιγραμματικά ξεκινώντας από πάνω λοιπόν αυτή τη φορά.

- Ενυδρειακό βαμβάκι που θα το αντικαθιστάς σε κάθε καθάρισμα.
- Βιολογικό υλικό της επιλογής σου μέσα σε δίχτυ που θα το ξεπλένεις ΜΟΝΟ με νερό από το ενυδρείο ώστε να μην σκοτώνεις τη βιολογία που θα έχει μέσα του.
- Μπλε σφουγγάρι με τους μεγάλους πόρους της Eheim που θα το πλένεις πάλι με νερό από το ενυδρείο, μπορείς όμως να το βάλεις και στη βρύση αυτό αν έχει μαζέψει πολύ βρωμιά. Μετά το ξέπλυμα το βουτάς για λίγο στο νερό του ενυδρείου σου πάλι ώστε να πάρει όσο το δυνατόν πιο "κατάλληλο νερό" μέσα του και το επανατοποθετεις στον κάδο.
- Sera Siporax (η οποιοδήποτε άλλο βιολογικό υλικό επιλέξεις ) χύμα στον πάτο του κάδου. Το ξεπλένεις ΜΟΝΟ με νερό από το ενυδρείο για να διατηρήσεις την βιολογία του, βουτάς τον κάδο του φίλτρου μέσα στο νερό του ενυδρείου σου (που θα το έχεις βάλει σε έναν κουβά εννοείται ) και το ανακατεύεις λίγο με το χέρι για να φύγουν τα χοντρά.

Πάμε ξανά μία τελευταία:

- Ενυδρειακό βαμβάκι
- Βιολογικό υλικό σε διχτάκι
- Μπλε σφουγγάρι
- Βιολογικό υλικό χύμα
- Κούκλος!

Η 1η φωτό θα σου δώσει την εικόνα καλύτερα.


Στο πάτωμα το βάζεις άνετα εννοείται, σύμφωνα με την Eheim όμως το όριο στο ύψος είναι αυτό που θα δεις στη 2η φωτό. 1.80m από τον πάτο του φίλτρου μέχρι την επιφάνεια του νερού του ενυδρείου σου.

Τέλος.!

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01667 seconds with 11 queries