Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 03-05-12, 11:03
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλημέρα! Από τη στιγμή που δε ζητάει άλλη τιμή για τη σκληρότητα της βρύσης και άλλη για τη σκληρότητα του νερού στο ενυδρείο σου ήδη αρχίζεις και το ψιλιάζεσαι ότι κάπου θα στραβώσει! Στην πρώτη αλλαγή δίνει σωστό αποτέλεσμα, γιατί ενυδρείο και βρύση είναι το ίδιο. Στη δεύτερη αλλαγή όμως το πράγμα στραβώνει γιατί σου δίνει αποτέλεσμα για μίξη νερών με τιμές 6,75 και 4 και στο νερό της αλλαγής. Σε αυτό το σημείο το χάνει!

Και κάτι εύκολο για επαλήθευση. Αν ήθελες αρχικά να πας στο 4,64 θα έπρεπε να αλλάξεις 67 λίτρα με νερό Α/Ο. Εσύ τώρα έχεις βάλει 50 και μάλιστα σε δύο δόσεις (δηλαδή στη δεύτερη αλλαγή έβγαλες και νερό Α/Ο της πρώτης αλλαγής, άρα αυτή τη στιγμή έχει λιγότερα από τα 25+25 που έβαλες). Άρα δε θα μπορούσες να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα!

Όλα αυτά ξαναλέω μόνο αν το νερό του ενυδρείου είχε ΚΗ 8, της βρύσης επίσης 8 και της όσμωσης 0.

---------------------

Δώστε μου λίγο χρόνο να το κοιτάξω λίγο γιατί ενώ ο Σπύρος φαίνεται να του δίνει σωστά νούμερα κάπου το χάνει σίγουρα. Αφού αν κάνεις τις πράξεις με τα νούμερα που βγάζει μετά τη δεύτερη αλλαγή, δηλαδή με τα 109,99 λίτρα βρύσης και 50,01 όσμωσης βγαίνει KH 5,89. Θέλω λίγο να το κοιτάξω αν χάνει αυτό ή ο εγκέφαλός μου!

---------------------

Το βρήκα. Παρόλο που του βάζεις ότι το ΚΗ της όσμωσης είναι 4 αυτό κάνει τις πράξεις σαν να ήταν 0!

---------------------

Λοιπόν τελικό edit γιατί κουράστηκα και γράφω όλες μου τις σκέψεις σαν χαζός! Μάλλον απλά ο Σπύρος όταν το έψαχνε ξέχασε να βάλει το ΚΗ 4 στην όσμωση. Θεώρησα ότι τα είχε βάλει σωστά και δεν τα έβαλα κι εγώ. Δοκιμάστε το ενυδρείο 6,75 όσμωση 4, 160 λίτρα συνολικά και 5,89 επιθυμητό.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02311 seconds with 11 queries