Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-03-16, 08:30
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή Πρόβλημα με φυτά σε Αφρικάνικο.

Καλημέρα σας,

Στο ενυδρείο μου (Αφρικάνικο), έχω μέσα αρκετές Vallisneria (Gigantea & Spiralis) τις περισσότερες από τις οποίες τις έβαλα πριν μια εβδομάδα. Επίσης έχω Anubias (nana & barteri) και τέλος έχω και 2 Crinum calamistratum.
Το πρόβλημα που έχω είναι ότι τα φύλλα στις Βαλισνέριες έχουν αρχίσει να γίνονται διάφανα σε κάποια σημεία και σε άλλα σημεία αρχίζουν και κιτρινίζουν. Τα crinum δείχνουν μια χαρά.
Οι Ανούμπιες που που και πού εμφανίζουν κάποια άλγη στα φύλλα τους ή κάποιες τρυπούλες ή κάποια κίτρινα σημάδια.

Το ενυδρείο τρέχει περίπου 2 μήνες και από λιπάσματα δεν έχω ρίξει τίποτε ποτέ. Ο βυθός είναι άμμος μαύρη χαλαζιακή, και έχω πέτρες λάβας.
Η θερμοκρασία στο ενυδρείο ήταν 26 βαθμούς αλλά τώρα λόγο κάποιας θεραπείας την έχω ανεβάσει στους 27.
NO3 έχω 10, (καλό για τα φυτά), και επίσης για φωτισμό έχω 4 λάμπες 39 watt (ανάβουν σε ζευγάρια από 4 ώρες το κάθε ζευγάρι) (2 λευκές & 2 ρόζ).

Το βασικό ερώτημα που έχω είναι από τι μπορεί να προέρχονται αυτά τα συμπτώματα? Το δεύτερο ερώτημα αν μπορώ να βάλω κάποια ταμπλέτα βυθού για τα φυτά (έχω της SERA, για να τα βοηθήσω) και αν μπορώ να ρίξω Flourism (γενικό) στο νερό του ενυδρείου ή θα μου δημιουργήσει πρόβλημα στα χαρακτηριστικά του νερού ?

Επίσης έχω ξεκινήσει μια θεραπεία για τα ψάρια μου (με Flagyl & Epsom salt) και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να τα βάλω (ταμπλέτες & flourism) τώρα ή θα πρέπει να περιμένω να ολοκληρωθεί η θεραπεία και μετά?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries