Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 09-10-03, 17:24
libra Ο χρήστης libra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-05-2003
Περιοχή: Λευκωσία, Κύπρος
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην libra
Προεπιλογή

Αν μου επιτρέπετε, 2-3 παρατηρήσεις.

1. Σε αυτό το πολύ σημαντικό θέμα έπεσα τυχαία, αρκετό καιρό μετά που ξεκίνησα το διάβασμα στο board. Και αυτό γιατί τα θέματα που υπάρχουν σε άλλες κατηγορίες και αφορούν αυτό καθεαυτό το χόμπι, τραβάνε πιο εύκολα την προσοχή. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να συγκεντρωθούν κάποιες οδηγίες χρήσης (που μπορούν εύκολα να βγουν μέσα από αυτό το θέμα) και να υπάρχουν ως link σε κάποιο περίοπτο σημείο της αρχικής σελίδας. Ταυτόχρονα, κάθε φορά που κάποιος προχωρά σε εγγραφή ως μέλος, αυτόματα να του στέλλονται μέσω Η-Ταχυδρομείου αυτές οι οδηγίες που στην τελική θα διευκολύνουν και αυτόν, ως νέος που θα είναι, και τους υπόλοιπους.

2. Η αναζήτηση σίγουρα βοηθάει. Είναι φορές όμως που μπερδεύει και οδηγεί στο χάσιμο χρόνου, μια και μπορεί όντως σε κάποιο θέμα-αποτέλεσμα της αναζήτησης να γίνεται αναφορά στη/στις λέξη/εις-οδηγό/ούς που δίδονται προς αναζήτηση, αλλά να καταλαμβάνει ένα πολύ μικρό μέρος του θέματος που... τυχαία αναφέρθηκε στο εν λόγω topic. Προσωπικά προτίμησα να διαβάσω όλα τα θέματα του board –αρχίζοντας από τα παλαιότερα και ερχόμενη στα πιο πρόσφατα- και να εκτυπώνω όσα κομμάτια από το κάθε θέμα θεωρούσα απαραίτητα. Αλλιώς άκρη δύσκολα έβγαινε... Αυτό που πιστεύω θα βοηθήσει είναι να ενισχυθούν τα θέματα-οδηγοί σε κάθε κατηγορία (π.χ. Announcement, Sticky). Εκ πείρας οι moderators σίγουρα είναι σε θέση να γνωρίζουν ποια θεματολογία επαναλαμβάνεται συχνά και... άσκοπα. Αν εστιαστείτε σε αυτήν και δημιουργήσετε οδηγούς (ένα topic και ξεμπερδέψαμε) ίσως τα πράγματα ευκολυνθούν.

3. Ως προς την επιλογή moderatos και έχοντας ως γνώμονα τη δύσκολη θέση του Τόλη, θα μπορούσε ίσως να γίνει μια ψηφοφορία μεταξύ των μελών. Δεν είμαι πάρα πολύ καιρό στο board για να γνωρίζω τι ακριβώς παίζει, ελπίζω όμως πως ο καθένας θα κοίταζε να ψηφίσει άτομα που μπορούν να προσφέρουν και όχι απλά άτομα στα οποία αρέσκονται. Ξέρω πως κάτι τέτοιο έχει το ρίσκο του αλλά το έχω δει να δουλεύει αλλού.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01584 seconds with 11 queries