Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 25-05-17, 07:31
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
το λινκ που έχει αναφέρει μόνο Controller και όχι ανεμιστηρακια γι' αυτό έγραψα 10-12 ευρώ,πάντως σαν τελική τιμή (μαζί με ανεμιστηρακια)φτάνει κάπου εκεί 25-30 ευρώ,εγώ σε όλα τα ενυδρεία έχω βάλει έτοιμα από ebay http://www.ebay.com/itm/112055389536...%3AMEBIDX%3AIT
Ωραία αυτά τα ανεμιστηράκια και οικονομικά. Εγώ άνοιξα έναν χαλασμένο παμπάλαιο Η/Υ και πήρα τα φανς από μέσα. Αλλιώς σε κατάστημα πάει περίπου 5€ το ένα. Άρα συμφέρει αυτό στο λινκ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα το ξαναμελετήσω το Link.

Άλλη μια πρακτική ερώτηση ανεξαρτήτως controller.. Είναι αρκετός ένας μικρός ανεμιστήρας για αυτά τα λίτρα;
Το ενυδρείο για όσους δεν το ξέρουν έχει το καπάκι της Juwel με τα δύο ανοίγματα, το μεγάλο που ανοίγει σχεδόν όλο το πάνω μέρος, και το μικρό που είναι ίσα για να μπαίνει feeder. Αυτό το μικρό έχω τώρα μόνιμα ανοιχτό και έχω στερεώσει στο άνοιγμα ένα ανεμιστηράκι usb που είχα για το γραφείο.
Το κλειστό με καπάκι ενυδρείο το διάλεξα γιατί στο σπίτι υπάρχει παιδί αλλά και γάτες οπότε δεν παίρνω το ρίσκο για ανοιχτό. Ετσι η θερμοκρασία ανεβαίνει πιο εύκολα, ειδικά όταν ανάβει η T8. Με το που έπιασε η ζέστη έριξα τις ώρες που ανάβει από 8 σε 7 και άρχισα σταδιακά να μετακινώ την ώρα έναρξης πιο αργά. Τις πιο ζεστές μέρες έβαλα και το ανεμιστηράκι να δουλεύει με timer. Φυσάει προς τα μέσα και η έξοδος γίνεται από το άνοιγμα που έχει το καπάκι πίσω δεξιά για να βγαίνουν τα καλώδια. Αυτή την εποχή παρότι δεν δουλεύει το aircondition του χώρου, o ανεμιστήρας κρατάει καλή τη θερμοκρασία, κάτω από 26. Λογικά λοιπόν φαντάζομαι ότι θα αρκεί (και το επόμενο πρόβλημα θα είναι η αναπλήρωση νερού )
Κάποιο σχόλιο;
Εγώ θα σου πρότεινα, για να μην κάνεις τρύπα, να βάλεις μόνο ένα φαν. Αν δεις ότι δεν προλαβαίνει, μπορείς να μπεις στη διαδικασία να βάλεις και δεύτερο. Αυτό με το usb που έχεις ταιριάζει καλά; Αν ναι, κράτα αυτό... Απλά βάλε το στον stc.
Εγώ ένα καλοκαίρι, πριν πάρω stc, είχα τα φανς με χρονοδιακόπτη. Απλά δεν είναι και η πιο ακριβής λύση.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DEXFISH : 25-05-17 στις 07:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01680 seconds with 11 queries