Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 06-05-16, 18:06
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Προνύμφες κουνουπιών είναι. Τώρα αν είναι ασφαλές παίζεται, εξαρτάται από που τις μαζεύεις και υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μεταφέρουν κάποια ασθένεια... Υπάρχουν και κατεψυγμένες στο εμπόριο (black mosquito larvae) για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Ναι το ξέρω έχω απο κατεψυγμένα πολύ πράγμα 1 . artemia με spiroulina , 2. artemia σκετη , dafnia , 3. artemia με brine sript oil omega 6 , 4. mini blood worms , 5. αρακά , καρότο , μαρούλι , σπανάκι , καλαμπόκι ( κατεψυγμένα) δικό μου μίγμα , 6. τροφή ξηρά σε φυλλαράκια σπιρουλίνας , 7. Ξηρά τροφή for all tropical fish , και τις τελευταιές μέρες έβαλα και τις ζωντανές προνύμφες στο πρόγραμμα απο την λεκάνη στην πίσω σκιερή μεριά του μπαλκονιού . Ταίζω 4 φορές την μέρα ( φυσικά οταν αυτο ειναι εφικτό ) και ήθελα να βρω μια ποικιλια καθώς οι κατεψυγμένες τροφές δεν έχουν την ίδια υψηλή θρεπτική αξία με τις ζωντανές και στην φύση τα αγρια guppies τρέφονται κατα κύριο λόγο απο οσο ξέρω με κουνουπάκια και δη προνύμφες αυτών ! Εαν υπήρχε κάποια παράσιτο δεν θα φαινόταν 4 μέρες τώρα ? Ή δεν θα είχα κάποιο θάνατο ? Λέω αντί κουνουπιών στο μέλλον να αρχίσω να δίνω ζωντανούς γεωσκόληκες καθώς είχα την ευκαιρία να βρώ στον κήπο μας έαν και να τον ρίξω στο νερό , η συνέχεια καμία 10αρια guppies ηλικίας 2-3 μηνών να τον τραβάνε απο τις άκρες και να τον τρώνε ζωντανό ! Κυρίως το κάνω γιατί τα έντομα στη φύση και ειδικά εδω πάνω στο δάσος που μένω ειναι ενας θυσαυρός πρωιτεινών για τα μιρκούλια μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01800 seconds with 11 queries