Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-09-22, 12:39
Julia Ο χρήστης Julia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2022
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Προσπάθεια εξισορρόπησης του ενυδρείου μου

Καλή σας ημέρα, καλό μήνα και ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή. Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και πάντα σας διαβάζω για απορίες που προκύπτουν κατά διαστήματα. Ήρθε η ώρα όμως να γίνω μέλος, γιατί ήθελα να έχω μια πιο άμεση επαφή.
Να συστηθω, λοιπόν... Το όνομα μου είναι Ιουλία και ζω στον Πειραιά. Έχω ένα ενυδρείο γλυκού νερού 120 λίτρων που τρέχει εδώ και 5 χρόνια. Ήταν φυτεμένο και είχε 18 ψαράκια. Σε γενικές γραμμές πήγαινε καλά. Πρόσφατα δεν το φρόντιζα όσο έπρεπε λόγω πολλών προβλημάτων που αντιμετώπιζα και άλλαξα και τον φωτισμό. Έβαλα μια λάμπα led sunsun 28W, 7500K και 2470lumen.
Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο, αλλά από εκείνη την στιγμή άρχισαν τα προβλήματα. Κάποια από τα ψαράκια τα έχασα, ίσως και λόγω ηλικίας, γιατί τα είχα πολλά χρόνια. Όμως το χειρότερο είναι ότι γέμισα άλγη. Για την ακρίβεια πρέπει να είχα διαφόρων ειδών άλγη. Αυτή τη στιγμή δεν έχω κανένα φυτό, διότι λόγω της αλγης καταστράφηκαν όλα και επίσης ενώ έχω κάπως τακτοποιήσει το θέμα της φροντίδας του ενυδρείου μετά από κάθε αλλαγή νερού και καθαρισμό συνεχίζει να εμφανίζεται στο βυθό από την επόμενη κιόλας ημέρα ένα πράσινο παχύ στρώμα που μπορείς να το πιάσεις και να το αφαιρέσεις.
Επίσης, σήμερα παρέλαβα κάποια πράγματα που είχα παραγγείλει και θέλω να προσθέσω στο ενυδρείο.
α) Μακαρονι 1lt για αντικατάσταση, διότι το παλιό λόγω ρύπων και αλάτων μου φαίνεται πως έχει φράξει. Σκέφτομαι να το αλλάξω σταδιακά.
β) Aquaforest lava soil 5 lt για να το προσθέσω στο βυθό. Λόγω αυτής της πράσινης γλιτσας που εμφανίζεται στον πυθμένα κάθε φορά που την αφαιρώ παίρνω και χαλίκι μαζί και το υλικό έχει μειωθεί. Επίσης, νομίζω ότι θα είναι καλό και για τα νέα φυτά.
γ) Νέα φυτά γιατί είναι απαραίτητα, αν και είναι λίγα. Σκοπεύω να πάρω κι άλλα.
δ) Μια αντλία 600lt/h, η οποία τελικά δεν χωρά μέσα στην αντίστοιχη θήκη του φίλτρου. Το φίλτρο μου είναι εσωτερικό και έχει τρία χωρίσματα.
ε) Επιπλέον σκέφτομαι να ξεκινήσω να χορηγώ Co2 με τον γνωστό αυτοσχέδιο τρόπο.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη που σας κούρασα. Επισυνάπτω και κάποιες φωτό. Μία με το πράσινο στρώμα επάνω στο βυθό και μια με το φίλτρο.
Κάθε βοήθεια και συμβουλή δεκτή.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220902_133658.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  38,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220902_133711.jpg
Εμφανίσεις:  199
Μέγεθος:  28,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04172 seconds with 12 queries