Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 07-06-09, 12:10
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

καταρχην φιλη Ελενη επηδη εχω και εγω δισκους αρκετο καιρο και ποτε δεν ειχα σοβαρο προβλημα (φτου φτου), νωμηζω οτι λειτουργεις καπως λαθος για δισκοενυδρειο. Ειναι πολλα τα λαθη σου και σε συμβουλευω να τα διωρθωσεις συντομα . Σορυ που στο λεο λιγακι ομα αλλα μαλλον ετσι ειναι.
1. το GH σου ειναι αρκετα υψηλο για δισκους , οχι παραπανω απο 6
2. το PH αν και καπος καλο ειναι το 6,6 πρεπει να κατεβει και αλλο καπου στο 5,8 με 6,0.
3. οι αλλαγες καθε 15 με 20 μερες , ειναι πολυ μεγαλο το διάστημα , καθε 7 με 10 μερες και περισσοτερο νερο καπου στο 35 με 40 %.
Με τι νερο κανεις αλλαγες??????? Αν κανεις με βρυσης πολυ κακος κανεις , θες νερο απο αντιστροφη οσμοση ΚΑΙ ΜΟΝΟ !!!!!!!
4. Πρεπει να εμπλουτιζεις το νερο με ιχνοστοιχεια αν δεν το κανεις, Το seachem Discus trace ειναι οτι καλητερο
5.Οπωσδηποτε η χρηση αεροντλιας, απορω αν δεν εχει πως ζουν αυτα τα αμοιρα δισκακια. Εγω την λειτουργο 24 ωρες.
6. Να παρεις κατεψυγμενη τροφη οπως αρτεμια και κυριως κοκκινο σκουλικι , ειναι οτι καλύτερο. Στους δισκους επιβάλλεται η κατεψυγμένη. Προτίμησε τροφες τις Ocean Nutricion.
Ταιζε 2 φορες την ημερα, μια φορα κατεψυγμένη και μια ξηρη.
7. Οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρο και οσο πιο πολοι τοσο πιο καλα (Βεβαια ανάλογα με τα λιτρα σου)
Εχεις αρκετα λιτρα , μπορεις ακομα 3 με 4 να βαλεις.
8. Οι δισκοι ζουν σε νερα με πολλα κλαδια , αρα πρεπει να χεις αρκετες ριζες με διακλαδωσεις να περναν απο μεσα και να αραζουν οταν κλείνεις τα φωτα (νιώθουν ασφαλεια)
Καμια φωτο του ενυδρειου θα βοηθουσε, μην βαζεις μονο φυτα δεν πολυαρεσουν στους δισκους. Δωσε την περιποίησή σου στα ψαρια σου (γιατι αποτι καταλαβαίνω προσεχεις τα λουλουδια περισσότερο απο τα ψαρια)
Ο δισκος ειπες αναπνεει στην επιφανια γρηγορα αρα εληψη οξυγονου.
Βαλε αμεσως αεροαντια να μπει οξυγονο, κανε καλη αλλαγη νερου, προσοχη σε αυτα τα πραγματα (λιπασματα και αλλα) που βαζεις , πως τα ρηχνεις στο νερο μην πεσουν αποτομα πανω σε κανα ψαρι και το καψεις.
ΚΑΚΟΣ εβαλες φαρμακο , οπως μασ τα λες κατα 99.9% ειναι εληψη αξυγονου.
Δεν μπορω να ξερω την κατασταση του δισκου, αλλα μαλλον οι πιθανοτητες ειναι να μην αντεξει αν δεν κανεις κατι πολυ γρηγορα (αεροαντια και αλλαγη νερου)

Τι φιλτρα εχεις ????

ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ : δωσε στους δισκους αυτο που αρεσει σε αυτους και ΟΧΙ αυτο που ερεσει σενα.

Να πως εχω εγω το δικο μου ενυδρειακι , και τωρα φτιαχνω μεγαλητερο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  C-Pic390.jpg
Εμφανίσεις:  487
Μέγεθος:  70,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  C-Pic397.jpg
Εμφανίσεις:  432
Μέγεθος:  71,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  C-Pic388.jpg
Εμφανίσεις:  457
Μέγεθος:  56,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01639 seconds with 12 queries