Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 22-08-12, 19:20
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, η αρτεμια δεν ειναι τοοοοοσο απαραιτητη, εγω στην αναπαραγωγη που ειχα κανει δεν ειχα ταισει καθολου γιατι ετυχε να μου πεσει μια ξαφνικη δουλεια και δεν ειχα καθολου χρονο.
Με τριμενα flakes τα ειχα ταισει, τροφες σε σκονη και μια συσκευασμενη αρτεμια της ocean nutricion η οποια ομως σε 3-4 μερες χαλασε και σταματησα να τη δινω.
Τις πρωτες μερες θα τρωνε infusoria απο τα φυτα

Το κυρο προβλημα που θα αντιμετωπισεις ειναι με τα λιτρα σου.


Αν ειχες ενα φυσιολογικο ενυδρειο (απο 50-60 λιτρα και πανω) θα σου συνηστουσα να εφαρμοζες τη δικη μου μεθοδο (οχι ακριβως δικη μου, την εφαρμοζουν και καποιοι "αιρετικοι" εκτροφεις) του να μεινουν για αρκετο καιρο τα παιδια με το μπαμπα (το οτι θα τα φαει ειναι μαλλον μυθος τελικα, ΙΣΩΣ το κανει στον ελαττωματικο γονο)

Τωρα σε 20 λιτρα με το συνεχομενο ταισμα που θελουν τα μικρα θα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος και παρα πολυ τυχαιρος να μην εχεις peak αμμωνιας.
Σε μερικες μερες καλο ειναι να βγαλεις και τον μπαμπα, για το μονο λογο οτι εκει μεσα κι ο ιδιος θα στρεσσαρεται αλλα επιβαρυνει και το νερο.


καλη τυχη.

Επισεις μη διανοηθεις να βγαλεις τα μικρα απο κει μεσα οσο ειναι μικρα, ειναι φυση αδυνατον να τα ποιασεις ολα
Δε σκόπευα να βγάλω τα μικρά μέχρι να γίνουν μιας Α ηλικίας την οποία ελπίζω να μου υποδείξετε γιατί δεν κατέω πράμα!
Έχω καλή φίλτρανση αλλά φοβάμαι να το βάλω εμπρός όσο είναι ακόμα αυγά. Όταν εκκολαφθούν σκέφτομαι σφουγγάρι στην είσοδο για να μην έχω παρατράγουδα... Τώρα το θέμα είναι να εκκολαφθούν για αρχή... Έπειτα που θα χώσω το Μπάμπη και τέλος που θα βάλω τους επιζήσαντες γόνους... Μάλλον αν καταφέρουν να επιβιώσουν θα βάλω αγγελία εδώ για χάρισμα... Δε θέλω να τα δώσω σε Pet Shop να τα βάλουν σε ποτηράκια του νερού αλλά σε καμία περίπτωση ο προϋπολογισμός μου δεν μπορεί να σηκώσει επιπλέον ενυδρεία αυτή τη στιγμή...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01748 seconds with 11 queries