Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 22-08-12, 18:24
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή SOS! Αναπαραγωγή κατά λάθος!

Παιδιά σε 20ρι ενυδρείο που διατηρώ ένα αρσενικό και ένα θηλυκό παρατήρησα σήμερα ότι ζευγάρωσαν και έχουν κάνει φωλίτσα με αυγά. Οι πρώτες μου ενέργειες ήταν να απομακρύνω τη θηλυκιά και να σταματήσω το φίλτρο καθώς είχε μεγάλη ανατάραξη (κρεμαστό) και χαλούσε τη φωλιά του Μπάμπη μου. Ο καϊμένος τρέχει και τα μαζεύει από κάτω και τα ξαναβάζει στη φωλιά αλλά πολλά του έχουν πεσει και η φωλιά δεν έχει πολλές φυσαλίδες για να τα προστατέψε από τυχόν κυμματισμούς στην επιφάνεια... Σκέφτηκα να βάλω ένα φιλτράκι εσωτερικό που έχω από την Dennerle που είναι και shrimp safe οπότε φαντάζομαι ότι θα είναι κατάλληλο και για το γόνο που αργότερα (ελπίζω) θα έρθει... Η συγκεκριμένη γέννα δεν ήταν κάτι που είχα προγραμματίσει αφού είχα ακούσει ότι για να μπορέσει να υπάρξει αναπαραγωγή πρέπει να ακολουθηθεί μια διαδικασία "γνωριμίας" των 2 και όχι να συγκατοικούν σε όλη τους τη ζωή... Είμαι εντελώς απροετοίμαστος, ούτε artemia ούτε τίποτα και ούτε είμαι έτοιμος να διαχειριστώ τα αποτελέσματα μιας επιτυχούς αναπαραγωγής! (Που να τα βάλω????)
Έχω διαβάσει τα υπομνήματα...
Να αφήσω για 2 μέρες που διαρκεί η εκόλαψη το φίλτρο κλειστό? Θα επηρρεάσει και το Μπαμπίκο μου φοβάμαι...
Όποια συμβουλή δεκτή...
Να και δυο εικόνες της φωλιάς και του περίφανου πατέρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01867 seconds with 11 queries