Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #316  
Παλιά 06-08-17, 03:30
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Άντε σχεδόν τελειώνει.

Αυτή τη φορά εκτός απ' την πρόοδο του project, θα σας δείξω πως, που και τι να κολλήσετε σε περίπτωση που χρειαστεί να τροφοδοτήσετε μια συσκευή και για κάποιον λόγο δεν θέλετε να χρησιμοποιήσετε ρελέ (εγώ πχ. τέλειωσα όλο το κουτί με τους ρελέδες, από τρύπες για πρίζες μέχρι και τις ενδεικτικές λυχνίες και μετά θυμήθηκα ότι δεν είχα ετοιμάσει την τροφοδοσία της αντλίας αναπλήρωσης ).
Και ο λόγος για τα mosfet-τρανζίστορ.
Γενικά πάντως καλό είναι να προτιμάτε την λύση των ρελέ σε σχέση με τα mosfet. Όχι ότι είναι κακά, αλλά έχουν μερικά αρνητικά σε σχέση με τα ρελέ:
1) Ζεσταίνονται κατά τη διάρκεια λειτουργίας τους.
2) Σε περίπτωση που καεί-δυσλειτουργεί, είναι σχετικά δύσκολη η αντικατάστασή του γιατί απαιτεί κολλητήρι.

Ξεκινάμε με τα πράγματα που θα πρέπει να έχουμε:
  • Mosfet. Εγώ χρησιμοποίησα το IRFZ44N.
  • Δίοδο.Εγώ χρησιμοποίησα την 1N4007 μιας και υπήρχε στο συρτάρι. Επίσης κάνουν και οι SR260, 1N4001.
  • Αντίσταση 1k ohm.
  • Προαιρετικά 1 γωνιακό pin σε περίπτωση που θέλουμε να έχουμε εύκολο βάλε βγάλε της συσκευής που θα τροφοδοτήσουμε και να μην μπλέξουμε με κολλητήρι.



Προχωράμε στην κατασκευή:

Αρχικά ψάχνουμε να βρούμε ένα σημείο με σχετικά αρκετό χώρο στο prototype board μας.
Εγώ επέλεξα αυτό:



Ελέγχουμε και την πίσω μεριά του board μας ώστε να υπάρχει χώρος και να μην είναι κατειλημμένος από καλώδια που δεν φαίνονται από μπροστά (το έχω πάθει ):



Είμαστε οκ.
Βάζουμε το mosfet στις τρύπες του board μας και αν χρειαστεί το λυγίζουμε όσο θέλουμε. Εγώ δεν το λύγισα αρκετά, γιατί από κάτω του βρίσκονται άλλα καλώδια:







Μια παρένθεση, η συνδεσμολογία του mosfet από αριστερά προς τα δεξιά, είναι εντολή, έξοδος, γείωση:



Βήμα 1ο, αντίσταση:
Κολλάμε την μια μεριά της αντίστασης στο αντίστοιχο pin του arduino που έχει ο κώδικάς μας:



Και την άλλη μεριά στο αριστερό ποδαράκι του mosfet όπως το κοιτάμε από μπροστά:



Βήμα 2ο, δίοδος:
Δώστε λίγο προσοχή εδώ. Οι δίοδοι έχουν στην μια μεριά τους μια γκρίζα γραμμή. Αυτή η γραμμή, ανάλογα με το αν περνάμε + ή - σημαίνει ότι είτε μπλοκάρεται η κάθοδος είτε η άνοδος. Δείτε την εικόνα:


Για αρχή την περνάμε απλά απ' τις τρύπες και λυγίζουμε τα ποδαράκια της απ' την πίσω μεριά ώστε να σταθεροποιηθεί. Η γραμμή της να κοιτάει το μεσαίο ποδαράκι του mosfet!
Γυρίζουμε το board μας απ' την πίσω μεριά και κολλάμε το ένα ποδαράκι της διόδου με το μεσαίο ποδαράκι του mosfet:



Βάζουμε το γωνιακό pin που είπαμε στην αρχή, στην τρύπα κάτω απ' την δίοδο και τα κολλάμε όλα μεταξύ τους:





Το άλλο ποδαράκι της διόδου, το λυγίζουμε να ακουμπήσει στο ποδαράκι του mosfet που μας έμεινε και τα κολλάμε μεταξύ τους:



Και τέλος αυτά που κολλήσαμε μόλις τώρα, τα συνδέουμε με μια οποιαδήποτε γείωση:



Τέλος

Ίσως να φαίνεται δύσκολο αλλά δεν είναι. Το ποστ βγήκε μεγάλο γιατί προσπάθησα να το κάνω όσο πιο κατανοητό γίνεται, με φώτο σε όλα τα στάδια.

Εδώ τα 15pin vga που συνδέω το κουτί που βρίσκονται οι ρελέδες με το κουτί που υπάρχει ο arduino και η οθόνη.
Η μεταξύ τους σύνδεση γίνεται με ένα 15πινο vga καλώδιο, σαν αυτό που χρησιμοποιείται στις οθόνες των υπολογιστών:









Και εδώ το εσωτερικό του κουτιού που βρίσκονται οι ρελέδες.
Προτίμησα το πολύπριζο να μπει εσωτερικά και από εκεί να φεύγουν όλα τα τροφοδοτικά, ώστε να είναι πιο μαζεμένη η κατασκευή. Αν θέλω να βγάλω το κουτί αυτό, απλά βγάζω την πρίζα του πολύπριζου απ' τον τοίχο και το παίρνω, χωρίς να τραβάω επιπλέον τροφοδοτικά και καλώδια:



Και όπως λένε και οι ξένοι "last but not least" προσοχή με το κολλητήρι:



Είναι καμιάς εβδομάδας σημάδι, μπορεί και παραπάνω. Όπως πήγα να το πιάσω, αντί αυτό το δάχτυλο να ακουμπήσει πλαστικό, ακούμπησε σίδερο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:08 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02634 seconds with 11 queries