Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 26-11-12, 14:37
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ζητούμενο κατά τη γνώμη μου είναι, συζητώντας
-να δούμε κατά πόσο είναι βάσιμα αυτά που διαβάζουμε σε διάφορες ιστοσελίδες,βιβλία ή διαφημίσεις
-να ψάξουμε περισσότερο τις διατροφικές ανάγκες των ψαριών που φιλοξενούμε
-να βρούμε (στο εμπόριο ή να φτιάξουμε)τις πιο ποιοτικές και φυσικές απο άποψη συστατικών, τροφές.
Πολύ σωστά!!! Είναι μια αρχή να αρχίσουμε να κοιτάζουμε περισσότερο αυτά που τους δίνουμε!!! και ίσως καλό θα ήταν όταν τελειώνει ένα κουτάκι τροφή, να μην παίρνουμε το ίδιο, αλλά άλλο, για να υπάρχει ποικιλία.

όσων αφορά τα γκάπι, δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να φτιάξει σπιτική τροφή, πέρα από λιωμένο αρακά, αλλά αν υπάρχει κάτι θα ήθελα να το ξέρω!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
σκοπός μου δεν ήταν η διαφήμιση αλλά η γνωστοποίηση της άποψης της εταιρείας, που φαίνεται στο άρθρο τους. αναφέρει ότι τα περισσότερα ψάρια είναι παμφάγα και άρα μια ισορροπημένη διατροφή, όπως η προαναφερόμενη, είναι καλύτερη από μια εξειδικευμένη.
Αυτά που έχω διαβάσει είναι ότι κάθε ψάρι έχει τις συνήθειές του. Βασικά στη φύση δεν υπάρχει κάποιο ζώο αμιγώς σαρκοφάγο, ή φυτοφάγο. Ακόμα και η κατσίκα τρώει ότι βρει... έντομα, αυγά εντόμων, σακούλες (!!!) (όποις έχει μεγαλώσει κατσικάκι θα ξέρει), επίσης γάλα... (άραγε είναι φυτικό??? ή ζωϊκό???) και όλα τα σαρκοφάγα χωνεύουν τη διατροφή των φυτογάφων που τρώνε και υπάρχουν μελέτες που δείχνουν ότι τα βοηθάει να χωνεύουν... πιστεύω ότι όλοι έχετε δει γάτα να τρώει χόρτα ε???

Πιστεύω ότι το ίδιο γίνεται και με τα ψάρια, είναι όλα παμφάγα, αλλά έχουν διαφορετικό ποσοστό φυτικού σαρκικού φαγητού το κάθε ένα και αυτό εξαρτάτε από το μήκος του γαστρεντερικού σωλήνα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 26-11-12 στις 14:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01602 seconds with 11 queries