Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 14-04-09, 11:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis L Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρήκα παιδιά,
θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας..

Σύντομα θα είμαι στο καινούργιο μου σπίτι κ για πρώτη φορά θα έχω και εγώ κήπο. Και ΤΙ κήπος θα ήταν αυτός αν εκτός από τα λουλούδια κ τα δεντράκια δεν φιλοξενούσε κ μια μικρή υπέροχη λιμνούλα!

Θα ήθελα λοιπον τα φώτα σας όσον αφορά τα εξής..

1. Χώρο έχω αρκετό αλλά για αρχή πιστεύω ότι θα ήταν καλό να φτιάξω μια λιμνούλα περίπου 3000lt. Τι ψαράκια θα μπορώ να φιλοξενήσω και σε τι αριθμό? Ποιά είναι πιο εύκολα? Θα ήθελα αν ήταν δυνατόν να γίνουν κ οι κατάλληλες συνθήκες και για την αναπαραγωγή τους.

2. όσον αφορά το φίλτρο μάλλον θα πάω σε DIY κατασκευή. Τι υλικά θα πρέπει να έχει μέσα? τα ίδια με των ενυδρείων (σφουγγάρια, μακαρόνια στραγάλια κτλ);;;

3. Σκοπεύω να φτιάξω την λιμνούλα με τσιμέντο και να χρησιμοποιήσω υλικο μόνωσης για δεξαμενές νερού. θα έχω πρόβλημα μακροχρόνια με την κατασκευή;; η λιμνουλα θα είναι μικρή περίπου 3000lt.

4. Τι φυτά πρέπει να βάλω για να βοηθήσω και την αναπαραγωγή των ψαριών αλλα και για να αισθάνονται άνετα στο φυσικό τους περιβάλλον? (μάλλον για χρυσόψαρα πάω)

5. Μπορώ στην λιμνούλα να βάλω π.χ. κουνουπόψαρα μαζί με χρυσόψαρα;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Γιάννης

Απαντάω ένα ένα απλά και νοικοκυρεμένα

1. Πήγαινε απευθείας στα 4000λίτρα που είναι και ένας ικανοποιητικός χώρος για σωστή ανάπτυξη ΚΟΙ. Αργά ή γρήγορα θα πας μέχρι εκεί γιατί είναι ο βασιλιάς της λίμνης.

2. Φίλτρο DIY προυποθέτει κατασκευή όπου θα υπάρχει ο χώρος κάθαρσης του νερού, χώρος βιολογίας (βιομπάλες) και φυσικά χώρος όπου θα πεύτει πίσω στη λίμνη δημιουργώντας οξυγώνο. Όσο για μακαρίνια τα ξεχνάς...!

3. Λίμνη αποκλειστικά με μπετόν και τα λοιπά του μονωτικά με κανέναν τρόπο κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα είναι εξαιρετικής αντοχής για πάντα.

4. Για την σωστή αναπαραγωγή χρειάζεσαι φυσικές κρυψώνες για τον γόνο, όπως φυτά με ρίζωμα και αβαθή σημεία όπου θα μπορούν να κινηθούν ελεύθερα χωρίς την έντονη παρουσία των μεγάλων ψαριών.

5. Gumbusia Affinis/κουνουπόψαρα ούτε λόγος να γίνεται για συνύπαρξη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01631 seconds with 11 queries