Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-10-07, 18:32
Το avatar του χρήστη seagle
seagle Ο χρήστης seagle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2007
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Exclamation Σ.Δ.Ο.Ε - Σπουδή Δημιουργίας Ολοκληρωμένου Ενυδρείου..

Σπουδή Δημιουργίας Ολοκληρωμένου Ενυδρείου..


Ξεκινώ αυτό το θέμα, ώστε να έχω κάπου ολοκληρωμένα κάποιες λεπτομέρειες κατασκευής ενός χειροποίητου ενυδρείου οι οποίες δεν αποσαφηνίζονται στο φόρουμ.
Η ερώτηση που κάνει πρεμιέρα, αφορά τον υπολογισμό κοπής των τζαμιών. Οι ερωτήσεις μου θα είναι γενικές και όχι πάνω μόνο στο δικό μου ενυδρείο.

ΕΡΩΤΗΣΗ 1
Αν θέλω να κάνω ένα ενυδρείο με διαστάσεις χ χιλιοστά μήκος, ψ χιλιοστά πλάτος και ζ χιλιοστά βάθος και έστω χρησιμοποιώ γυαλί α χιλιοστών, τότε πόσο θα πρέπει να κοπεί το τζάμι των πλευρών, ώστε να έχω την τέλεια συγκόλληση μετά την εφαρμογή της σιλικόνης?
α χιλιοστά η μπροστινή πλάκα και α χιλιοστά η πίσω, άθροισμα 2α χιλιοστά. Άρα αν πάρω χ χιλιοστά μήκος βάση και πλάτος ψ χιλιοστά,τότε μετά την τοποθέτηση των μεγάλων επιφανειακών τζαμιών,κάθετα ως προς την πλευρά πλάτους, μένουν ψ-2α χιλιοστά καθαρό πλάτος.ΆΡΑ ΤΟΣΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΠΛΑΤΟΣ ΚΟΠΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΤΖΑΜΙΑ? Και αν πάρουμε ακριβώς ψ-2α χιλιοστά πλάτος για το κάθε κομμάτι των μικρών επιφανειακών τζαμιών, πού θα μπει η σιλικόνη? ή είναι τόσο μικρό το πάχος της που είναι αμεληταίο?


( Σε κάποιο thread αναφέρθηκε η άποψη να μην προβλεφθούν κενά για την σιλικόνη ούτε 1 χιλιοστό για κάθε πλευρά επειδή αυτό δεν υπολογίζεται, ενώ από κάποιον άλλο στο ίδιο thread, ειπώθηκε πως είναι καλύτερα να αφεθούν 1 με 2 χιλιοστά κενό απο κ ά θ ε πλευρά για την σιλικόνη..Τελικά τι ισχύει? Οι κόντρες όπως λέγονται, θα έχουν σύμφωνα με την εφαρμογή στο excel κενό 0 χιλιοστών!!! και η σιλικόνη πού θα μπεί...?ισχύει ότι και για τα τζάμια εν τέλει?)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01499 seconds with 11 queries