Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 16-02-13, 16:21
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gigas78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρα σε όλους στο forum.Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα και εγώ να ασχοληθώ με το χόμπι και να αποκτήσω ένα ενυδρείο ώστε και να μου ομορφαίνει το γραφείο μου όπως επίσης να ηρεμω εγώ ο ίδιος.Λόγου χορού για αρχή αποφάσισα ένα Hailea f 30 και από ότι καταλαβαίνω σαν καθαρά λίτρα είναι γύρο στα 18 αν δεν κάνω λάθος .Το έχω σαν σκοπό ώστε να βάλω μέσα η έναν μονομάχο η Guppy ακόμα δεν έχω αποφασίσει.Το ενυδρείο θα μου έρθει στις επόμενες μέρες.Μετά από κάποιες ώρες διαβάσματος θα ήθελα μερικές συμβουλές ώστε να κάνω το σωστό από την αρχή και όχι κάτι λάθος.Για αρχή του ενυδρείου (εδώ θέλω την συμβουλή σας)στρώσιμο δηλαδή Sera Bio nitrivec όπως και επίσης sera aquatan για χλωρίωση.Επίσης θέλω να προσπαθήσω να βάλω φυσικά φυτά και όχι πλαστικά.Σκέφτομαι να βάλω ένα ξύλο mopani μαζί με κάνα 2 ανουμπια και λίγες πέτρες ώστε να μην το φορτώσω αρκετά.

Απορίες.....

1)Τις ανουμπιες μπορείς να τις προμηθευτής από pet shop όπως επίσης και το mopani το ξύλο η και από αλλου ?

2)Στην διαδικασία του στρωσίματος με τα παραπάνω που ανέφερα τις Sera χρειάζεται κάτι επιπλέον να αγοράσω η είναι αρκετά ώστε να ξεκινήσω με το παραπανω φυτο που ανεφερα.?

Ευχάριστο και περιμένω τις απαντήσεις. Επισης αν εχω κανει λάθος σε κάτι που έχω αναφέρει πιο πάνω θα ήθελα υπομονή ώστε να αποκτήσω τις γνώσεις για κάτι καινούργιο που ξεκινάω .
λοιπον, το aquatan ειναι για ΑΝΤΙχλωριοση! δεν εχει να κανει παντως με το στρωσιμο. Αν θες να στρωσεις γρηγορα και με ασφαλεια, ζητα απο καποιον να σου δωσει μπολι.

Οσο για το τι θα βαλεις στο ενυδρειο σου, φιλε μου δυστυχως ειναι πολυ μικρο. Απο ψαρια μονο μονομαχο μπορεις να βαλεις κι αυτο δεν ειναι οτι καλυτερο μιας και κατω απο 30 λιτρα θεωρουνται λιγα.

Τωρα ΑΝ τελικα βαλεις μονομαχο, καλο ειναι να το φορτωσεις με φυτα γιατι ετσι ζει καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01949 seconds with 11 queries