Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 16-05-08, 16:29
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Αρχικά ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους για τα καλά τους λόγια. Ειλικρινά χαίρομαι γιατί δεν πήγε χαμένη τόση προσπάθεια και τόσος χρόνος. Επειδή ο ελεύθερος χρόνος δεν ήταν πολύ μεγάλος , η ολοκλήρωση της κατασκευής πρέπει να μου πήρε 2-3 μήνες, ούτε που θυμάμαι πότε ξεκίνησα. Αλλά το πήγαινα χαλαρά και το απόλαυσα (όπως προτείναν σε άλλα post παλαιότεροι DIY κατασκευαστές).

Τώρα όσον αφορά τις παρατηρήσεις:

Όσον αφορά το καπάκι, συμφωνώ για το σημείο που προεξέχει, αλλά αν έγινε αντιληπτό, κάτω από αυτό το σημείο υπάρχει τζάμι, το οποίο διαχωρίζει την θέση του εξοπλισμού από το ενυδρείο. Επειδή εκεί εκτός από τον φωτισμό, υπάρχουν και οι χρονοδιακόπτες, προτίμησα την σιγουριά της απόλυτης στεγανοποίησης, σε βάρος της εμφάνισης. Στο παλιό μου ενυδρείο, όπου έκανα και εκεί ένα πιο απλό σύστημα Moonlight, αλλά που ερχόταν σε επαφή με την υγρασία, τα ledακια άρχισαν μετά από αρκετό βέβαια καιρό να καίγονται.

Όσον αφορά τα δύο μπροστινά κομμάτια στο καπάκι, καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς γιατί πολύ απλά και εγώ έτσι σκεφτόμουν αρχικά να το κάνω και έτσι το σχεδίασα.



Αν δεις στις φώτο με το καπάκι φαίνονται τα πηχάκια που κολλήθηκαν εσωτερικά, με σκοπό να πατήσουν εκεί τα χωνευτά καπάκια.

Αλλά στην πορεία αποδείχθηκε αρκετά δύσκολο να κόψεις με την σέγα σε απόλυτη ευθεία και χωρίς να έχεις και πολύ ελεύθερο χώρο για τρίψιμο, λείανση. Οπότε το αποτέλεσμα ήταν άσχημο, δεν μπορούσα να έχω απόλυτη εφαρμογή της τρύπας του καπακιού και του κοματιού που θα έκλεινε την τρύπα. Οπότε πήγα σε εναλλακτικό σενάριο. Πάνω στο κομάτι όπου είχε κοπεί για κλείσει την τρύπα, κολλήθηκε ένα λίγο μεγαλύτερο κομάτι, το οποίο όμως είναι απόλυτα ίσιο και γωνιασμένο.

Η διακόσμηση έγινε έτσι γιατί σχεδιάστηκε για να φιλοξενήσει δύο είδη, ένα σε πέτρες και ένα σε κοχύλια και όπως είχα διαβάσει καλό θα είναι να υπάρχει και κάπιο φυσικό σύνορο των περιοχών.

Για βάση υπήρχε ήδη μια κατασκευή από επιπλοποιό, στον οποίο είχε τονιστεί ότι θέλουμε να πατήσουμε το (παλιό βέβαια) ενυδρείο. Οπότε το καινούργιο μπήκε στην θέση του παλιού και για σιγουριά έβαλα και δύο επιπλέον κόντρες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01594 seconds with 11 queries