Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 18-01-08, 10:50
Το avatar του χρήστη GEORGIOS
GEORGIOS Ο χρήστης GEORGIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 93
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην GEORGIOS
Προεπιλογή

[quote=Mary-z;229604]αποφασισα να φτιαξω ενα ενυδρειο malawi. βεβαια δεν εχω εμπειρια στο θεμα κ θα χρειαστω πολυ βοηθεια. εχω ριξει αρκετο διαβασμα στο θεμα αλλα αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη. τα ειδη που μου αρεσουν ειναι pseudotropheus acei, τα labidochromis caurelius, και τα pseudotropheus socolofi.
labidochromis & acei λόγω καλύτερου χαρακτήρα

τι συνδιασμο μου προτεινετε για 120 λιτρα κ ποσα; επισης εχω αποριες για το στησιμο.
Λόγω του χώρου οποιοσδήποτε συνδυασμός με περισσότερα από ένα αρσενικό και 4-5 ψαρια στο σύνολο θα έχεις πρόβλημα μεγαλώνοντας τα ψάρια
να βαλω αμμο η χαλικι;
Αμμο
αν βαλω αμμο πως θα κανω σκουπα; δεν θα ρουφαει και την αμμο μαζι;
ΟΧΙ Θα αφήνεις μιά απόσταση από την αμμο 4-5 εκατοστα
πετρες διαβασα ασβεστολιθικες, σωστα; ποσες;
τόσες όσες να μπορούν να κρύβονται τα ψάρια
μπορω να βαλω ψευτικη κατασκευη( πλαστικη); πουλανε τα πετσοπ.τι τεστ χριαζομαι;
ph βασικά και gh.μπορείς να πάρεις και kh.Αν θες να μετρας και αμμωνιες κλπ θέλεις και NH3-NH4-NO2 KAI NO3

στο αλλο ενυδρειο που εχω δεν μετραω σκληροτητα gh,kh και ph.τι χρειαζομαι για αυτα; τι φιλτρο να βαλω; εχει ενα εσωτερικο, χρειαζετε κ εξωτερικο;

το εξωτερικό είναι πιο βολικό και δεν πιανει χώρο καθώς το ενυδρείο σου είναι μικρό για κιχλιδες και μεγαλώνοντας θα έχεις προβλημα χώρου για τα ψαρια σου.Δηλαδή δεν θα πρέπει να έχεις πάνω από ενα αρσενικό ανά ειδος .
Σε αυτό το ενυδρείο το καλύτερο είναι να βάλεις μια τετράδα από ένα είδος απο αυτα που σου αρέσουν ενα αρσενικο και τρια θηλυκά και τίποτα άλλο εκτος το πολύ από ένα μικρό γατόψαρο.

ΓΙΏΡΓΟΣ
__________________
400 LIT Tanganika
600 LIT Malawi Haps
240 LIT Tropheus Moorii
100 LIT labido Yellow small
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01571 seconds with 11 queries