Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 04-10-07, 20:21
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NPS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Φίλε οι κανόνες λένε πως ο κύκλος απονιτροποίησης σε ένα φυσικό σύστημα, μπορεί να ολοκληρωθεί μετά από έξι μήνες λειτουργίας του νέου συστήματος.
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η σωστή κυκλοφορία του νερού και "λιγότερο τα χέρια στο νερό", το οποίο μεταφράζεται, ότι το σύστημα θα πρέπει να σταθεροποιηθεί, αμέσως μετά το στήσιμό του, χωρίς νέες ανακατατάξεις στη δομή του βράχου, μεγάλες προσθήκες και φυσικά ανακάτεμα της άμμου. Κάθε φορά που παραβαίνεις τα πιο πάνω, το "κοντέρ" μηδενίζεται και ο χρόνος αρχίζει και πάλι.

Θα συμφωνήσω με τις υποδείξεις του Φίλου accnt, όσον αφορά την τεχνική βιολογική υποστήριξη, τη συσκευή απονιτροποίησης και τον ρυθμό των αλλαγών του νερού.
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις. Η κύρια αιτία των νιτρικών και κυρίως η αυξητική τάση τους, οφείλεται κατά κύριο λόγο στην ύπαρξη του εξωτερικού βιολογικού φίλτρου. Η συνύπαρξη τεχνητής και φυσικής βιολογίας δεν συμβαδίζει και πάντα η πρώτη αναπτύσσεται σε βάρος της δεύτερης. Ο βράχος και η άμμος, δεν θα ωριμάσουν ποτέ και δεν θα φτάσουν ποτέ στο μέγιστο της βιολογικής τους απόδοσης, που ουσιαστικά είναι ο σκοπός για τον οποίο αγοράστηκαν και όχι για διακόσμηση.
Επίσης άπειροι μικροοργανισμοί και χιλιάδες μικροί οργανισμοί, που φιλοξενούν τα φυσικά υλικά, συνέχεια θα υποστρέφουν και θα εξαφανίζονται, αφού το μεγαλύτερο μέρος της τροφής τους καταναλώνεται από τα βακτήρια των τεχνιτών βιολογικών υλικών σου.
Πιστεύω να βοήθησα κάπως να πάρεις τις σωστές αποφάσεις.
Καλή συνέχεια.
Αγαπητε Νικο , αν και συμπερασματικα το αξιωμα ''κανιστρο=νιτρικα'' αποδεικνυεται στην πρακτικη του χομπι , υπαρχουν μερικα σημεια στα οσα λες που χριζουν αναλυσης :

1) νιτρικα : ειναι γνωστο οτι τα βακτηρια που καταναλωνουν νιτρικα δεν ζουν στα κανιστρα αφου δεν τους αρεσει το οξυγονο ...αρα τα οποια φυσικα βακτηρια του ζωντανου βραχου που τρωνε νιτρικα δεν εχουν ανταγωνιστες καποια αλλα ''τεχνητα'' βακτηρια.
2) Δεν συμφωνω οτι το κανιστρο αποτελει ''νεκρη ζωνη'' ..εγω οταν το ανοιγω βλεπω μεσα gamarus να χοροπηδανε ενοχλημενα ...στα τοιχωματα του βλεπω απολιθωματα ...εφοσον ζουν τετοιοι οργανισμοι εκει , σιγουρα θα ζουν και φυσικα βακτηρια ...τροφη υπαρχει , οξυγονο υπαρχει , το φως δεν ειναι προβλημα.
3)Τα φυσικα συστηματα ειναι λιγο σχετικη εννοια ...αν σπασουμε ζωντανο βραχο και τον βαλουμε στο κανιστρο ειναι οκ ? Στο προσφατο σεμιναριο ακουσα υλικα για dsb που δεν φανταζομουν οτι ειναι καταλληλα.
4) Πολλα συστηματα που στηριζοταν σε κανιστρα , γυρισαν σε ενα εντελως φυσικο συστημα πολυ γρηγορα.Αρα ο ζωντανος βραχος διατηρησε την βιολογικη του επαρκεια παροτι ''συζουσε'' με κανιστρα για πολυ καιρο.Το βρισκω λιγο προχειρο να λεμε οτι το κανιστρο απογυμνωνει βιολογικα το ζωντανο βραχο,εκτος και αν υπαρχουν βιολογικες/χημικες αναλυσεις που το αποδεικνυουν.
5) Γιατι οδηγηθηκαμε σε τεχνικες DSB , refugium , algae filters ? Θα συμπεραινε κανεις οτι συστηματα αποκλειστικα με ζωντανο βραχο , θα ελυναν τα οποια προβληματα απονιτροποιησης

Προσωπικα , στο FO συστημα μου εχω μπει πολλες φορες στο πειρασμο να κλεισω το κανιστρο.Παντα κατι με σταματαει : ειναι γεγονος οτι ενα απλο FOWLR συστημα δεν θα σταθει ως light stocked ...εγω στοκαρω οσο μου επιτρεπει η συμπεριφορα των ψαριων χωρις αγχος βιολογιας...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01914 seconds with 11 queries