Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-10-07, 10:24
floridis Ο χρήστης floridis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Περιοχή: GLYFADA
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή περιεργες κυλιδες πανω στο sump

καλημέρα σε όλους είμαι καινούργιος στο θαλασσινό αλλά το έχω φτιάξει με πολύ μεράκι και πολύ προσωπική εργασία. το μόνο που είχα έτοιμο ήταν η γυάλα του ενυδρείου 135 λίτρα.
όλα καπάκια έπιπλα και sump είναι diy.

έτσι έχω μετά από 5 μήνες συνεχούς ενασχόλησης με το reefακι μου
4 λάμπες 3 arcadia marine white καιμια blue actinic.
2 hydorcoraliano2
2 eheimcompact 1000lt/m η μια να ανεβάζει το νερό από το sump και η άλλη να κάνει εσωτερική ανακύκλωση στο sump περνώντας το νερό ξανά στην αρχή του.
μέσα στο sump έχω 1 κιλό Kentcarbon 1κιλο phosphateseachem 2 κιλά siropack καθώς βέβαια και απαραίτητο υαλοβάμβακα.
τέλος έχω ένα skimmeraquamedicmidi αλλά αυτό θα αντικατασταθεί με ενα tunze 9005.
από βράχο έχω 22 κιλά όλο ζωντανό και 8 πόντους ζωντανό αραγονιτη
στο ενυδρείο όλα δείχνουν καλά εκτός από τα πολύ αυξημένα νιτρικά άλατα 80 περίπου αλλά φαντάζομε ότι οφείλεται σε κακό skimming και αρκετό ζωικό φορτίο 8 ψαράκια 4 γαριδουλες 10 turbosnail 5 erimites(πολύ γενικό το ξέρω ) που έχω στο ενυδρείο. αλλά μαζί με το tunze θα έρθει και ένα denitrator aqua medic 400
η ερώτηση μου είναι για κάποιες περίεργες πιτσιλιές χρώματος καφέ πάνω και χαμηλά στην σιλικόνη(wirthδιάφανη γράφει ότι κάνει για ενυδρεία) του sump. είναι κάποιο είδος άλγης η πρέπει να ανησυχώ. στο ενυδρείο μέσα έχει γίνει μεγάλη ανάπτυξη κοράλλινης και πάνω στα νεύρα του ψηλά έχει εμφανιστεί άλγη καφέ αλλά δεν ενοχλεί γιατί είναι εκτός μόνο τα σαλιγκάρια κάνουν πάρτι εκεί.
παρακαλώ κάποια βοήθεια με αυτό και αν γίνεται και για το θέμα τον νιτρικών.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02297 seconds with 11 queries