Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-12-17, 19:55
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Διατροφικό εβδομαδιαίο προγραμμα χρυσοψαρου

Καλησπερα σε όλους , μιας και η μεγάλη μου αγάπη είναι τα χρυσόψαρα , έχω 4 ενυδρεία στα οποια έβαλα χρυσόψαρα subukin . Τα ενυδρεια ειναι 300 , 200 , 200 και 120 λιτρα . Στρωμενα αφου πριν ειχα άλλα ψαρια και αμέσως μολις έφυγαν μπήκαν τα χρυσοψαρα . Έψαξα πολύ στη θεσσαλονική να βρω το σπάνιο και όμορφο μπλέ subukin . Δυστυχως δεν το βρήκα πουθενα αλλά βρήκα κάτι πολύ καλύτερο . Ερωτευτηκααααααα . Βρήκα ένα εμφανως μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα προς πώληση κοινά subvukin και λαμπερό subukin με μεγάλα , πολύ μεγάλα και μακρια απίστευτα πτερύγια , όμορφο κόκκινο - μαύρο - μώβ - ασπρό χρώμα , με πολύ καλή ρίγα στη ουρά . Ασυζητητη το πήρα και το έβαλα μόνο του στο 300αρι . Σύντομα θα παραγγείλω μέσα στους επόμενους 2-3 μήνες και ένα ενυδρειο 720 λίτρων 2μ*0,6*0,6 , στο οποιο και θα μετακινηθεί το ψαράκι μου μαζί με ένα ακομή ομορφό εαν βρεθει . Πήρα και 3 common για τα άλλα τρία ενυδρεια αφου δεν βρήκα κάνενα εφάμιλο του πρώτου subukin σε πολλα μαγαζια στη θεσσαλονικη . Οποτε λέω να περιμένω για το δευτερο subukin Που θα συντροφεψει το πρώτο subukin στο 700λιτρο και να ψάξω καλύτερα για να βρω πάλι κάποιο κελέπουρι . Όλα τα ψαράκια δείχνουν υγειή και ζωηρά . Αυτό που θέλω να ρωτήσω όσοι απο εσάς έχετε χρυσόψαρα , ναμου πειτε τι τα ταιζετε . Έχω δεξαμενή με ζωντανες προνύμφες κουνουπιών , κάδο κομπόστ με κοκκινους γεοσκώληκες , δαφνια κατεψυγμένη , πέλλετ τροφή ξηρή εμπορίου γηια χρυσόψαρο και φυλλαράκι . Αυτό ξέρω ότι τα λατρεύουν και τώρα που είνα μικρά είναι ότι πρέπει η πηγές πρωτεινης ! Αυτο που δεν ξέρω είναι τι από τα άλλα και σε ποια ποσότητα και συνχότητα πρέπει να δίνω ( αρακάδες , μαρούλια , φύτρα απο φακή φασόλια , που έχω φυτεμένα στον κήπο , ντομάτες , πορτοκάλια , λεμόνια , αγγουράκια ) Βρασμένα ή ωμά ? Εαν μπορει κάποιος να μου πει . όλα τα παραπάνω τα έχουμε σε θερμοκήπιο όποτε τα παίρνω φρέσκα . Επίσης τα ενυδρεία ήταν φυτεμένα όπως φαίνεται σε παλιό μου ποστ ('' επιτέλους 6 ώρες μου πήρε'' ) τα έβγαλα όλα και άφησα μονο κάποια drift woods με ανουμπιες αλλά και πάρα πολυ ελεύθερο χώρο , δεν χρειάζονται πολλά φυτά και διακοσμητικά από οσοξέρω γιατι θέλουν πολύ χώρο για κολύμπι έτσι ? Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωταίρων και ειμαι πολύ ενθουσιασμένη για τον μικρό subukin μου !!!! Κάθε πρωι ξυπνάω στις 7 και τον χαζεύω καμιά ώρα !!! χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01579 seconds with 11 queries