Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-06-12, 11:34
tool
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Νέος,ευχαριστίες,παρουσίαση,απορίες,προτάσεις.

Χαιρετώ την παρέα του GAB και εύχομαι καλό καλοκαίρι.
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις κατατοπιστικότατες πληροφορίες που έχετε δώσει όλοι στο φόρουμ και μπόρεσα πριν ένα χρόνο να διαβάσω και να καταφέρω δειλά-δειλά να στήσω το πρώτο μου ενυδρείο (θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφίες).

Πριν ένα χρόνο λοιπόν ένας φίλος μου μου έκανε δώρο ένα ενυδρειάκι 15Λτ χωρίς εξοπλισμο ή ψάρια,εντελώς άδειο. Τότε ήταν που άρχισα να ψάχνω στο διαδικτύο και ανακάλυψα αυτό το φορουμ.Ξεκίνησα αμέσως το διάβασμα...
15Λτ είναι μικρό..,αρκει για ένα μονομάχο...,κάνει μόνο για φυτά...,όχι είναι μόνο για ασπόνδυλα...,είναι μια χαρά για φυτά και 2 ψάρια...
γκρρρρ!!!! Τί να κάνω τώρα;;; Οι απόψεις πολλές,εγώ μπερδεμένος, πολύ διάβασμα...αξίζει τόσος κόπος;;;
Αποφασίζω λοιπόν να κάνω το πρώτο βήμα...
Η απόφαση έλεγε: καλό καθάρισμα χωρίς χυμικά σε ενυδρείο και διάκοσμο,γέμισμα με νερό και μετά από 2-3 εβδομάδες, μπλουμ!!!! ένας μονομάχος.
Το ενυδρείο δεν έχει ακόμα φίλτρο ή θερμοστάτη ή ότι άλλο,αλλάζω το νερό μια φορά τη βδομάδα με νερό βρύσης που έχω αφήσει σε δοχείο για 3-4 μέρες χωρίς αντιχλώριο κλπ. Δέν έχω καταφέρει ακόμα να καθαρίζω το βυθό ή τα τοιχόματα απ την πρασινίλα κτλ.εκείνο που κάνω είναι μια φορά κάθε 2-3 μήνες να μεταφέρω το ψάρι σε ένα δοχείο που έχω γεμίσει με νερό απ το ενυδρείο και να καθαρίζω το ενυδρείο απ την αρχή (είναι λάθος το ξέρω αλλά εδώ είναι που ζητώ τις συμβουλές σας)
Υπήρχαν φορές που το ψαράκι δεν ήταν στα καλά του,μάλον απ το κρύο γι αυτό και σκέφτομαι να του πάρω ένα θερμοστάτη (τι προτείνετε; ).
Συνήθεις προβλήματα όπως πρισμένη κοιλιά λύθηκαν με αρακά και νυστεία για κάποιες μέρες.Η τροφή του είναι σκουλίκια και φυλαράκια εναλάξ.(για πείτε γνώμες) Σκέφτομαι να ανανεώσω το διάκοσμο με κάποιο φυτό μιας και ξέρω ότι είναι καλό για ενα μονομάχο να κρύβετε στα φύλα που είναι στην επιφάνεια.(κάποιο ευκολο φυτό και τρόπο εγκατάστασης του; )
Τον περισσότερο καιρό το ψαράκι δίχνει χαρούμενο και τώρα ετοιμάζει τη φωλιά του,τί γίνετε όμως με τις αλλαγές νερού που χαλάνε της φουσκάλες; (κάποια συμβουλή; )
Τέλος θέλω να συμβουλέψω αυτούς που ξεκινάνε τώρα το χόμπι να μήν ξεκνήσουν με μεγάλο ενυδρείο όπως προτείνετε συνήθως εδω μέσα,αποψή μου έιναι πώς ένα μέτριο ενυδρείο με ένα μονομάχο είναι ο κατάλληλος συνδιασμός για να δείτε αν σας ταιριάζει το χόμπι,χωρις να χρειαστεί να ξοδέψετε πολλά και να μη χρειαστεί να θυσιαστούν πολλά ψάρια.Κανονικά δε θα πρέπει να θυσιαστεί κανένα αλλά αν είναι να γίνει τουλάχιστον ας αδικοχαθεί μονάχα ένα.Και ξανατονίζω πως είναι η άποψη ενός αρχαρίου που ίσως να είναι και λάθος.
Συγνώμη αν κούρασα, και για άλλη μια φορά ευχαριστώ για τις γνώσεις που μοιράζεστε και κάνουν τη ζωή ακόμα ενός ψαριού ευχάριστη.Αν άξιζε τον κόπο;.... Είναι απίστευτη αίσθηση να βλέπεις ένα χαρούμενο ψαράκι να κολιμπάει σα να θέλει να σου πεί ¨ευχαριστώ¨ και εσύ να βάζεις στόχο να το κάνεις ακόμα πιο χαρούμενο.
Φιλικά,Γιώργος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  faegg.jpg
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  42,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P6040366d.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  47,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01799 seconds with 12 queries