Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 29-11-08, 00:32
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Συγνώμη που επανέρχομαι με σεντόνι αλλά μάλλον περισσότερες απορίες μου δημιουργήθηκαν ενώ η άλγη συνεχίζει ακάθεκτη !!

Η ιστορία έχει όπως παρακάτω:
Μετά το στήσιμο του ενυδρείου και την σταθεροποίηση του ΡΗ (είχα ανοίξει post ζητώντας βοήθεια) πίστευα ότι όλα είχαν τελειώσει αλλά ξαφνικά άρχισε ΕΝΤΟΝΟΤΑΤΟ πρόβλημα πράσινης άλγης. Κάθε 2-3 μέρες το ενυδρείο γίνεται χάλια και πρέπει να το καθαρίσω.
Η πρώτη μου σκέψη πήγε στα φωσφορικά (phosphate PO4) οπότε και μετά από μέτρηση είδα ότι είχα ΡΟ4=10. Αλλαγή νερού 30% δεν βοήθησε οπότε κατευθύνθηκα στην αγορά και τοποθέτηση phosphate filter της AquaMedic για μείωσή τους. Παράλληλα μέτρησα nitrate NO3=5
3 χ 24ωρα μετά την λειτουργία του φίλτρου μέτρησα ΡΟ4=5 και ΝΟ3=0 (το ΝΟ3 πώς κατέβηκε δεν κατάλαβα αφου το μόνο που έκανα ήταν η προσθήκη λίγων ψαριών - σημειώστε ότι μετράω ΝΟ2=0 και ΝΗ3/ΝΗ4=2,5 σταθερά). Την ΝΗ3/ΝΗ4 την απέδωσα στα ψάρια και εφ' όσον μετά 3 μέρες από την εισαγωγή τους στο ενυδρείο συνεχίζω και μετράω ΝΟ2=0 συνέχεια, υποθέτω ότι έχει αποκατασταθεί βιολογική ισσοροπία και είναι θέμα χρόνου να πέσει η τιμη της ΝΗ3/ΝΗ4. Μέχρι εδώ λογικά αλλά δεν θα έπρεπε να ανεβαίνουν και τα ΝΟ3 ? Αυτά το αντίθετο. Μηδενίστηκαν !!!
Μια σκέψη που έκανα είναι ότι : τοποθέτησα το phosphate filter στην έξοδο του φίλτρου και η παροχή του μειώθηκε στο μισό άρα υπέθεσα ότι μέσα στον κάδο σε διάφορα σημεία δημιουργήθηκαν αναερόβιες συνθήκες χωρίς οξυγόνο οπότε τα βακτήρια διέσπασαν το ΝΟ3 σε άζωτο και Οξυγόνο. Αλλά πάλι απ' ότι έχω διαβάσει τέτοιες συνθήκες δημιουργούνται με ροή νερού της τάξης των 30 Lt/h όχι των 600-800 που έχω εγώ τώρα.
Ευχαριστημένος λοιπόν περίμενα μείωση άλγης αλλά δεν ......
Συνεχίζω
Γράφω ότι λέει το Nitrate test της ΑΡΙ που χρησιμοποιώ :
A high nitrate level indicates a build-up of fish waste and organic compounds, resulting in poor water quality and contributing to the likehood of fish disease. Maintaining a low nitrate level improves the health of fish. Escessive nitrate provides a nitrogen source that can stimulate algal blooms. ............... και συνεχίζει παρακάτω με κάτι που θεώρησα ως αντίφαση με τα προηγούμενα............ A nitrate level of 40 ppm or less is recomended for freshwater aquariums. Οπότε 40/10,44=3,83 το μέγιστο σε ΡΟ4 που μπορεί να έχουμε σε ενυδρείο. Αυτό όμως έρχεται σε αντίθεση με ότι λέει το άλλο Phosphate test της ΑΡΙ δηλαδή λεεί : Ideally the phosphate level should be 0 in aquariums

Τι είναι σωστό και γιατί ? Εχασα τη μπάλα !!!

Και εδώ ζητάω τις γνώσεις σας. Τι κάνω από εδώ και πέρα ?

Συνεχίζω την λειτουργία του phosphate filter μέχρι να μου μηδενίσει το ΡΟ4 ? Και μετά τα φυτά πάνε περίπατο ? Αν υποθέσουμε ότι ρίχνω υγρά λιπάσματα το φίλτρο δεν θα απορροφήσει όλα τα φωσφωρικά στοιχεία που έχουν (μπαίνω σε φαύλο κύκλο δηλ ρίχνω λίπασμα - το φίλτρο τραβάει τα ΡΟ4 και σε λίγο μπουκώνει - ξανά άλγη - αλλάζω υλικό φίλτρου - τραβάει ΡΟ4 - ρίχνω λίπασμα - φτού κι απ' την αρχή) ??? Τι λέτε εσείς ?
Αν πάλι σταματήσω το phosphate filter μόλις πχ τα φωσφωρικά φτάσουν πχ στο 2 τότε πώς ανεβάζω τα νιτρικά ΝΟ3 να πάνε στο 2χ10,44=20,88 και να μείνουν σταθερά εκεί ??
Γενικά τι πρέπει να κάνω για να έρθει ισσοροπία στο ενυδρείο (σταθερή στη διάρκεια του χρόνου) και να έχω και τα φυτά και τα ψάρια καλά και το κεφάλι μου ήσυχο ??
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01911 seconds with 11 queries