Θέμα: paludarium 60lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 05-07-16, 01:36
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μου αρεσει που το παλευεις,αλλα εχω μια ερωτηση
αυτη την κατασκευη για το φωτιστικο γιατι επρεπε να την κανεις και δεν βαζεις ενα απλο κρεμαστο φωτιστικο απο πανω με λαμπα?

ετσι κιαλλιως,στην ουσια το ενυδρειο δεν εχει καπακι.
και οχι μονο αυτο,αλλα αν θες να βαλεις καποιο φυτο που ψηλωνει αρκετα,το φωτιστικο θα εμποδιζει.
επισης βαφοντας και τα πλαινα,περιορισες πολυ το τι θα βλεπεις.
εμενα πχ η αγαπημενη μου πλευρα για να κοιταω το ενυδρειο,ειναι απτο πλαι.
βλεπεις διαφορετικα πραγματα,αλλη οπτικη γωνια.
Το φωτιστικο που θα του φτιαξω, εχει αρκετο κενο. σιγουρα υπαρχει περιορισμος για φυτα που ψηλονουν πολυ, ομως και παλι εχει χωρο. με αυτην την λογικη φτιαχνεται αλωστε.. τωρα για τις σκοτινες πλευρες, ο βασικος λογος ειναι για να μην φαινονται οι σιλικονες απο το φωτιστικο που θα κοληθει, αλλα και απο τα ξυλα και τα αφρολεξ που επησις θα κοληθουν..Δεν με ενοχλει ιδιεταιρα που δεν θα βλεπω απο τα πλαγια, ισα ισα μου αρεσει που θα εχει αυτην την μορφη το συγγεκριμενο ενυδρειο.
κρεμαστο σιγουρα θα εβγαινε καλυτερο ομως δεν με βολευει απο αποψη χωρου! Γενικα ο χορος ειναι το βασικοτερο προβλημα... Δεν μπορω να χωρεσω 3 ενυδρεια... Σε ενα δωματιο 3χ3 εχω ενα 100λτ κατω, θα μπει απο πανω και ενα 200λτ με diy μεταλικη βαση, και δεν μου χωραει καπου το 60λτ...Ουσιαστικα το φτιαχνω, με την προοπτικη οτι θα βρω χωρο καπου αλλου στο σπιτι που και αυτο ειναι αρκετα δυσκολο γενικα.. Κυριος το φτιαχνω με την ελπιδα οτι καποια στιγμη θα βρω χωρο για να το στησω καπου και για να περναω την ωρα μου.
Οταν τελειωσω το ενυδρειο και παρει μορφη, απο τεχνικης αποψης θεματα, θα αρχησω να φτιαχνω αναλογως και το 200λτ..
και αυτο προς το παρον θα μεινει στην ακρη μεχρι να ερθει η ωρα του

υγ. ειδη οταν βαλω το 200αρι θα κλεισω την μπαλκονοπορτα :P
υγ2. Μου περναει απο το μυαλο και το ενδεχομενο το 60λτ να μπει σε εξωτερικο χωρο με κουνουποψαρα και μονο με ηλιακο φως, Σε μορφη paludarium στημενο.. Αλλα αυτο προυποθετει πολυ καλο σχεδιασμο και για ψηξη και για θερμανση , και μου φαινετε δυσκολο γενικα... αλλα η σκεψη μενει στο πισω μερος του μυαλου μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01665 seconds with 11 queries