Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 10-10-06, 00:14
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παρότι δύσκολα θα μπορούσαν όσοι με ξέρουν να με πουν μαγαζάτορα εν τούτοις διατηρώ εδώ και κάποιους μήνες ένα μαγαζάκι στην περιοχή των Αχαρνών! Κάποια από τα μέλη με έχουν επισκεφτεί και πιστεύω να έχουν να πουν και καλά λόγια για τις Υδάτινες Ιστορίες.

Κυρίως και πάνω από όλα είμαι χομπύστας με αρκετά χρόνια στην πλάτη από μια εποχή που στην επαρχιακή πόλη που γεννήθηκα και μεγάλωσα (Κοζάνη) τα πετ ήταν μια γυάλα με χρυσόψαρα και ο σκοπός όσων τα είχαν, να πουλήσουν, όχι να ζήσουν τα ψάρια και να σου μάθουν διάφορα για το χόμπυ. Τότε για να έχεις ενυδρείο έπρεπε να το φτιάξεις μόνος σου ή να είσαι πλούσιος! Εν πάση περιπτώσει αυτό είναι ένα άλλο θέμα, όπου τότε η μόνη μου επιλογή ήταν κρύου νερού.

Στο μαγαζάκι μου λοιπόν έχω και παπαγαλόψαρα τα οποία τα έχω από τότε που άνοιξα (πριν από έξι μήνες) και αν και πολλοί θα με κατηγορήσουν, ίσως, τα έχω σε ένα ενυδρείο όσο ποιο κρυφό γίνετε για να μην τα βλέπει ο πελάτης. Μπορεί να προσέχω την βιολογία τους και την τροφή τους όμως αποτρέπω όσους θέλουν να πάρουν τέτοια ψάρια (πλην από δυο μέχρι στιγμής).

Τι γίνετε όμως? Ακόμη και με τις γυάλες? Λίγα πράγματα!
Δεν ξέρω πόσο δυνατά πρέπει να φωνάξουμε όλοι μαζί το ΟΧΙ ΣΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ γιατί περί αυτού ο λόγος ουσιαστικά.

Δυστυχώς όσο και να αποτρέπει ένα μαγαζάκι ο κόσμος τα ψάχνει και τα ζητάει και θέλει και τη γυάλα.
Δαπανώ αρκετές ώρες προσπαθώντας να πείσω κάποιον πελάτη ότι η γυάλα δεν κάνει για ψάρια και ότι τα βαμμένα (δεν έχω μην το ψάχνετε) ή τα υβρίδια δεν πρέπει να τα έχουμε στο ενυδρείο μας. Έτσι ναι μεν τα έχω ακόμη στο μαγαζί πλην όμως προσπαθώ και αποτρέπω με αρκετά μεγάλη επιτυχία πιστεύω εγώ, πελάτες μου να μην αγοράζουν παπαγαλόψαρα.
Όμως δυστυχώς για το χόμπυ εγώ αλλά και άλλα καταστήματα που υπάρχουν στο δικό μου μέγεθος δεν μπορούν να «χάνουν» πελάτες! Γιατί το ψαράκι θα φέρει το αντιχλώριο την τροφούλα κλπ κλπ κλπ.

Ελπίζω έστω και αυτή μου η προσπάθεια να σας βρίσκει σύμφωνους.
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, ελπίζω να συμβάλουν και άλλα καταστήματα στην δική μας προσπάθεια και κυρίως τα μεγαλύτερα από το δικό μου.

Με εκτίμηση
Πασχαλάκης Μανώλης.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02787 seconds with 11 queries