Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 26-07-15, 14:36
sammy Ο χρήστης sammy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να μιλήσουμε ώστε να καταλάβω καλύτερα την λειτουργία ενος sump.
Ας υποθέσουμε οτι εχουμε ενα κλειστό κύκλωμα απο πολλα ενυδρεία οπως ενα πετ σοπ και θέλουμε να έχουμε ενα sump. Υποθέτουμε οτι το συνολικό νερο ειναι 1000 λιτρα. Μου έχουν πει οτι το φίλτρο του ενυδρείου μου πρεπει να γυρνάει τουλάχιστον 2 φορες τα λίτρα μου. Οποτε ξεκινάω με κάποιες ερωτήσεις για αρχη και όποιος θελει τις αναλύουμε περισσότερο.

1) ποσα λιτρα πρεπει να ειναι το sump σε σχεση με τα λιτρα που εχουμε?
2) ποσα λιτρα την ωρα πρεπει να γυρναει σε σχεση με τα λιτρα που εχουμε?
3) πρεπει να εχει συγκεκριμενα διαμερισματα η κανουμε οσα θελουμε??
4) τι υλικα πρεπει να εχει και με ποιο κριτιριο τα διαλεγουμε??
5) πως καθαριζουμε/πλενουμε το sump?? οπως το φιλτρο λογικα??
6) τα φιλτρα για τις λιμνες δουλευουν με τη φιλοσοφια ενος sump αλλα σε μεγαλυτερη κλιμακα ε????

αυτα και οποιος εχει την ορεξη μου απανταει!!!
ευχαριστω
Σταυρος
1) Δεν υπάρχει ουσιαστικά κάποιος κανόνας, αρκεί να χωράει όλα τα μηχανήματα που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε, τα υλικά για την βιολογία που πιθανόν θα χρησιμοποιήσουμε ανάλογα με τον τύπο του ενυδρείου που έχουμε θαλασσινό ή γλυκό και βεβαίως να χωράει το νερό που θα υπερχειλίσει όταν θα κλείσουμε την αντλία επιστροφής ή όταν γίνει κάποια διακοπή ρεύματος(και προαιρετικά αν στραβώσει….. και πρίν την διακοπή κολλήσει και ητόματη αυαναπλήρωση και μας αδειάσει όλο το νερό στο ενυδρείο-σαμπ)

2)και εδώ δεν υπάρχει ουσιαστικά κάποιος κανόνας, εξαρτάται πάλι από τον τύπο του ενυδρείου. υπάρχουν γνώμες που θέλουν να κυκλοφορεί μέσα από το σαμπ τόσα λίτρα όσα και αυτά που κυκλοφορούν στο κυρίως ενυδρείο, προσωπική άποψη και 4 φορές καλά είναι.

3)όσα χρειάζεται για να είναι λειτουργικό και να καλύπτει τις ανάγκες

4)ανάλογα με τον τύπο του ενυδρείου και του όγκου που πρέπει να καλύψουμε. Βιολογικά, μηχανικά και χημικά υλικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την απομάκρυνση θρεπτικών, αιωρούμενων αλλά και διαλυμμένων ουσιών αντίστοιχα

5)ναι!

6)ναι! αλλά όχι απαραίτητα σε μεγαλύτερη κλιμακα αφού υπάρχουν σαμπ τα οποία είναι και 500λίτρα σε χώρο(εγώ έχω 250λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries