Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 18-08-09, 08:33
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα το τελευταίο πράμα που θα με απασχολούσε σε ένα Βιοτοπικό ενυδρείο θα ήταν, το αν η πέτρες μοιάζουν πολύ η λίγο. (σαν μορφολογία και ίσως λίγο στο χρώμα)
Πιστεύω στο θέμα συστατικών θα έπρεπε να είναι σχεδόν τα ιδία.
(νομίζω ότι ένας χομπιστας δε θα γίνει και επιστήμονας για να βάλει μερικές πέτρες.)

Θεωρώ ότι υπάρχουν βασικότερα πράγματα που θα έπρεπε να δίνετε προσοχή.
Όπως να ταΐζουμε ζωντανή τροφή και όχι συνεχεία αποξεραμένη.
Αν υπάρχουν φυτά στην πραγματική λίμνη, από οπού προέρχονται τα ψαριά ,θα έπρεπε να μπαίνουν τα ιδία και όχι ότι μας αρέσει μέσα στο ενυδρείο.
Η χλωρίδα σε ένα σύστημα επηρεάζει την εξέλιξη η την μετάλλαξη ενός είδους.
Κοιτα φιλε μου απο τι στιγμη που ενα ενυδρειο το χαρακτιριζεις malawi-βιοτοπικο θετεις αυτοματα και καποια ορια μεσα στα οποια πρεπει να κινηθεις και αυτα ειναι τα ψαρια, οι παραμετροι νερου, το περιβαλλον (πετρες, φυτα), ειδεμει εχουμε χασει τη μπαλλα.
Τα παντα πρεπει να σε απασχολουν και δεν καταλαβαινω πως απο τη μια ενω θετεις θεμα φυτων, και πολυ σωστα, που ειναι και αυτα μερους του περιβαλλοντος, αλλα οχι το κυριαρχο και το βασικοτερο οπως λες, απο την αλλη δειχνεις αδιαφορος για το ειδος και την μορφολογια της πετρας που μαζι με το νερο ειναι τα κυριαρχα και πιο βασικα στοιχεια της λιμνης αρα και του ενυδρειου σου.
Εχουν επωθει πολλα μεσα στο φορουμ, και θα ειπωθουν και αλλα για την χρηση αυτων των πετρων (φεγγαροπετρες , ξυλοπετρες, λαβα, βαλσατης κ.α) και εχουν γραφτει αλλα τοσα για να δικαιολογησουν την χρηση τους.
Το θεμα για μενα ειναι πιο απλο, οι πετρες αυτες αρεσουν και επειδη ο ελληνας κατα γενικη ομολογια ειναι φιακας, εφετζης του αρεσει το φαντεζι το υπερβολικο και οχι το απλο, τις χρησιμοποιει, και για να ειναι και in γραφει και ενα ενυδρειο malawi στο τιτλο.
Τα πραγματα εχουν αλλαξει μεσα σε δυο χρονια, υπαρχει μια χαλαροτητα, και δεν ειναι λογω καλοκαιριου, να φανταστεις οτι στη παρουσιαση του ενυδρειου μου "The Black Malawi" περα απο το χρωμα της αμμου (μαυρο εχει αλλαξει τωρα) μου εγινε κριτικη ακομα ακομα και για το χρωμα της πετρας!!!
Θα περιμενα οι moderators αλλα και οι πιο παλιοι να υπενθυμιζουν αυτα τα ορια που και που, μπορει να εχουν ειπωθει και γραφτει πολλες φορες αλλα μαλλον οι νεοι δεν εχουν χρονο για διαβασμα ετσι δεν ειναι απιθανο να δουμε σε λιγο και πιο extreme παρουσιασεις σε ενυδρεια malawi.
Υπαρχουν ορια, υπαρχουν πρωτυπα η κανουμε οτι μας αρεσει????
Διαβαστε και τη λεζαντα παρακατω, μην τη περνατε στο ντουκου.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01652 seconds with 11 queries