Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 01-05-13, 11:44
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@nxr26: Σου έχω στείλει pm.

Καλό μήνα και πάλι.

Μου έστειλαν το liner σε λάθος διεύθυνση … το έχουν ξανά-στείλει, οπότε ακόμα αναμένω. Τώρα που φεύγω για Πάσχα… τώρα θα το παραλάβω. Τέσπα…..

Ένα μικρό update.

Το σκάψιμο προχώρησε αρκετά. Πείρε και άλλο βάθος και στα σκαλιά αλλά και στο κέντρο. Πάλι καλά που είχα βοήθεια από φίλους και γνωστούς και βγήκε μπόλικη δουλειά σε λίγες ώρες.

Τα alpha block κόλλησαν μεταξύ τους. Στις γωνιές έβαλα τσέρκια με πρόκες για να μην ανοίξουν (καλύτερη προστασία). Τις κάτω σειρές τις έκανα χάλια. Λίγη κόλλα. Κάποια μου βγήκαν ποιο ψηλά, κάποιο ποιο χαμηλά. Βελτιώθηκα όμως στην πορεία και τα πάνω τα κόλλησα και τα αλφάδιασα πολύ καλά (για τα δικά μου δεδομένα). Άργησα να καταλάβω ότι με ένα πριόνι τα κόβεις εύκολα και τους δίνεις ότι σχήμα θες, διορθώνοντας ακατασταλίες. Ένα στοκάρισμα και μια επένδυση θέλω και τελείωσα. Αργότερα αυτά.

Ο λόφος που είχα με το ρυάκι σκάφτηκε και μεταφέρθηκε μέσα στα alpha block. Όπως και χώμα από την λίμνη μεταφέρθηκε εκεί. Μόνο το ρυάκι με τον φίλτρο έχει απομείνει μαζί με το βαρέλι και τα νούφαρα.

Το βιολογικό υλικό K1 έφτασε. Έκανα μια υπέρβαση με την αεραντλία και τώρα έχω μια 70lt/min. Βάνες και συνδέσεις αγοράστηκαν όπως και διάφοροι πλαστικοί σωλήνες. Το μόνο που δεν πείρα μετά από μπόλικη σκέψη (δεν λέω για liner) είναι το bottom drain. Δεν με βολεύει σε συνδυασμό με το φίλτρο που έχω σκεφτεί.

Τα alpha block περιέχουν 2 μπλε πλαστικά βαρέλια. Το ένα βαρέλι στην γωνία 150lt θα είναι το φίλτρο. Το νερό θα πηγαίνει στο 2ο βαρέλι που είναι στο κέντρο των alpha block. Από εκεί θα χτιστεί ένα “πέτρινος” καταρράκτης για να στέλνει το νερό στην λίμνη.







Υ.Γ. Καλό Πάσχα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01660 seconds with 11 queries