Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #186  
Παλιά 24-05-18, 10:33
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το πρόβλημα είμαι εγώ

Αν, όπως κάθε χρόνο, ασχολιομουν από αρχές της άνοιξης με τα φυτά δεν θα υπήρχε αυτό το θέμα. Σε κάποια φάση θα έβλεπα ψαράκια. Έτσι έγινε περσυ !!!

Φέτος δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα φυτά. Ο πάπυρος και η θάλεια είναι πάνω από 2 μέτρα και η typhia κοντεύει και αυτή τέτοιο ύψος. Καμάρωνα αυτή την ζούγκλα αλλά, οι ριζες έχουν εξαπλωθεί και κρέμονται σαν τεράστια κορδόνια.

Από την άλλη μεριά έχουμε τα ΚΟΙ. Η φίλτρανση και η κυκλοφορία είναι παραπάνω από κανονική. Αυτό φαίνεται και από την συμπεριφορά των ψαριών (αν βάλω το χέρι στην λίμνη το πιπιλίζουν, είναι πολύ ζωηρά, δραστήρια και έχω αναπαραγωγές) αλλά φαίνεται και από τα αποτελέσματα των υγρών τεστ. Παρόλο αυτά προληπτικά αναβάθμισα τον χειμώνα και αντλία και τα φίλτρα.

Έπιασαν οι ζέστες και με συνδυασμό των καλών συνθηκών άρχισαν οι αναπαραγωγές. Το μόνο σημείο που μπορούν να αφήσουν αυγά είναι πάνω στις ρίζες των φυτών. Όταν +50εκατοστά ψάρια αναπαράγονται (χτυπιούνται) πάνω στις γλάστρες, το αποτέλεσμα είναι να κοπούν όλες οι ρίζες. Ακόμα και κλωνάρια/ φύλλα που ακουμπούσαν στο νερό κόπηκαν!!! Όλα αυτά πήγαν στις αντλίες και τις βούλωσαν. Το νερό δεν πέρναγε στα φίλτρα. Χωρίς φίλτρανση το νερό θόλωσε. Όταν πλέον κατάλαβα ότι όλη η λίμνη έχει γεμίζει με κομμένες ρίζες που βούλωναν συνέχεια τις αντλίες, το κακό είχε γίνει και η λίμνη ήταν καταπράσινη. Κάθισα σχεδόν 1 μέρα και ανά 1-2 ώρες έβγαζα από τις αντλίες συνέχεια κομμάτια από ρίζες. Ακόμα και τώρα μπουκώνουν οι αντλίες, αλλά όχι όπως στην αρχή. Μόλις ξεμπλοκάρουν και επιτέλους αρχίσουν να στέλνουν νερό στα φίλτρα, όλα θα είναι μια χαρά.

Ή σχεδόν μια χαρά.

Το μόνο που με ανησυχεί τώρα είναι ο τραυματισμός των ΚΟΙ. Φοβάμαι ότι κατά την διάρκεια τις αναπαραγωγής υπάρχει πιθανότητα να έχουν τραυματιστεί ΚΟΙ κατά την αναπαραγωγή πάνω στις γλάστρες. Ο τραυματισμός να εξελιχθεί σε μόλυνση, η μόλυνση σε λοίμωξη κτλ.

Αυτός είναι ένας από τους διάφορους λόγους που δεν συνδυάζεις ΚΟΙ με φυτά. Με βούρτσες και ελεγχόμενη γονιμοποίηση ούτε πρόβλημα στα φίλτρα, ούτε τραυματισμοί θα υπάρχουν.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01580 seconds with 11 queries