Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 17-12-08, 16:48
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

4. Γεμίζουμε με νερό βρύσης το μπουκάλι (κανονικά θέλει και αντιχλώριο, εγώ όμως συνήθως ξεχνάω ή βαριέμαι να βάλω, και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα), και ρίχνουμε μέσα:
- 2 κουταλιές του γλυκού ενυδρειακό αλάτι (από πετ-σοπ), για κάθε λίτρο νερό.. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και απλό μαγειρικό αλάτι, αλλά δε νομίζω ότι η διαφορά στην τιμή με το ενυδρειακό δικαιολογεί κάτι τέτοιο.. Υπάρχει και ακριβότερο αλάτι, ειδικό για αρτέμια, αλλά εγώ έχω πολύ καλά αποτελέσματα και με το απλό ενυδρειακό.. Δε νομίζω ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο η ακριβής ποσότητα αλατιού, είχα καλά αποτελέσματα και με 1.5, αλλά και με 3 κουταλιές του γλυκού.. Στο Γη & Ύδωρ γράφει 1 κουταλιά (της σούπας υποθέτω) ανά λίτρο..

Σημείωση: Στο Γη & Ύδωρ επίσης γράφει:
"Όσο μικρότερη είναι η περιεκτικότητα σε αλάτι, τόσο πιο πολύ ζουν οι προνύμφες μετά στο ενυδρείο."

Προσωπικά δεν το διαλύω καν το αλάτι.. Απλά το ρίχνω μέσα, και διαλύεται από την ανάδευση που προκαλεί η αεραντλία..

- Μια μυτούλα του κουταλιού αυγά αρτέμια.. Εγώ χρησιμοποιώ (για την ώρα τουλάχιστον) τα Premium Brine Shrimp Eggs του aquaristic.. Η ποσότητα εξαρτάται από το πόσα ψάρια θέλετε να ταϊσετε, οπότε θέλει λίγο πειραματισμό..

Στο εμπόριο κυκλοφορούν επίσης κάτι φακελλάκια της Sera.. Αυτά περιέχουν μίγμα με αλάτι και αυγά αρτέμιας, για μισό λίτρο νερό.. Τα έχω χρησιμοποιήσει, και είναι μια χαρά για να πειραματιστεί κανείς αλλά μακροπρόθεσμα δε συμφέρουν.. Επίσης, είναι δεδομένη η ποσότητα αυγών που περιέχουν, οπότε δε μπορεί κανείς να το ρυθμίσει ώστε να ταϊσει λιγότερο ή περισσότερο..

5. Παίρνουμε μια αεραντλία, ένα λαστιχάκι αεραντλίας, βάζουμε και μία αερόπετρα στην άκρη (όχι απαραίτητη, αλλά χρήσιμη), το βουτάμε μέσα στο νερό, ρυθμίζουμε την αεραντλία (αν έχει ρύθμιση) σε χαμηλή ροή αέρα, βάζουμε και το καπάκι για να μην πιτσιλάει, και είμαστε έτοιμοι!

Εδώ υπάρχουν διάφορα θεματάκια:
- Αναφέρεται ότι το φως είναι σημαντικό στην όλη διαδικασία.. Δεν ισχύει όμως κάτι τέτοιο, εμένα οι αρτέμιες μου εκκολάπτονται στο απόλυτο σκοτάδι (έχω το μπουκάλι στο ντουλάπι της βάσης, κάτω από το ενυδρείο).. Το φως χρησιμεύει για το άδειασμα, αν το κάνουμε με σιφωνάρισμα.. Αν βάλεις μία λάμπα, ή ένα φακό π.χ. σε ένα σημείο του μπουκαλιού, μαζεύονται όλες οι αρτέμιες εκεί..

- Σημαντική είναι και η θερμοκρασία.. Κάποιοι βάζουν θερμοστάτη μέσα στο μπουκάλι, ενώ πολλοί, ειδικά αν εκκολάπτουν μεγάλες ποσότητες, βάζουν το μπουκάλι (ή τα μπουκάλια) μέσα σε κάποιο βοηθητικό ενυδρείο.. Εμένα πάντως, ακόμη και αυτή την εποχή, μου εκκολάπτονται μια χαρά και σε θερμοκρασία δωματίου, οπότε δε θεωρώ το θερμοστάτη απαραίτητο, τουλάχιστον σε πρώτη φάση..

- Τέλος, ρόλο παίζει και το pH.. Χρήσιμο είναι λοιπόν να προσθέσει κανείς και λίγη μαγειρική σόδα, λέγεται ότι αυξάνει τα ποσοστά εκκόλαψης.. Ούτε αυτό όμως το κάνω, και μια χαρά γίνεται η αποκελυφοποίηση..

...συνεχίζεται (ένα τελευταίο μένει)...
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01948 seconds with 11 queries