Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-09-07, 19:48
THEOFANIS6 Ο χρήστης THEOFANIS6 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2007
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Κάλιο αργά παρά ποτέ

Έπρεπε να περάσει πολύ καιρός για να καταλάβω ότι για να δώ πλούσιο πράσινο χρώμα στο ενυδρείο μου (από φυτά όχι από άλγη) πρέπει να ασχοληθώ με το θέμα co2.
Βλέπετε πολλοί από τους από τους εργαζόμενους ή ιδιοκτήτες των καταστημάτων έχουν μαύρα μεσάνυχτα.
Τη μία έλεγαν ότι έφταιγε το ένα τη άλλη το άλλο.
Μετά από διάβασμα άρθρων στο siteκαι μετά από μελέτη στο site του κ. Τσάμη (πρόταση μου να το λέμε Ευαγγέλιο) αγόρασα ένα τεστ υγρό της Τετρα. Διαπίστωσα ότι υπάρχει έλλειψη co2.
Όταν πήγα να αγοράσω το σύστημα με την μπουκάλα έφυγα με ελαφρά πηδηματάκια λόγω κόστους. Από την άλλη το αυτοσχέδιο με την ζάχαρη και την μαγιά δεν το διακινδυνεύω (φοβάμαι το ζάχαρο και το φούσκωμα των ψαριών). Εάν κάποιος γνωρίζει κάποιο μαγαζί για χαμηλό κόστος συσκευής ας προτείνει
Σε πρώτη φάση αγόρασα co2 που το προσθέτεις στο νερό ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Εάν τα πράγματα πάνε καλά θα προχωρήσω σε αγορά μπουκάλας.
Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1)για το τεστ. Λέει ότι ο χρωματισμός που υγρού που έχει το δοχειάκι του, θα φύγει σε λίγες ώρες. Στο δικό μου είναι τώρα 48 ώρες και αλλαγή χρώματος δεν έχει υπάρξει. Με διαφορά πόσης ώρας μπορούμε να παρατηρήσουμε αλλαγή στην τιμή του; Και 2) με το υγρό θα κάνει κάτι ή τσάμπα χρόνος και χρήμα;
ΥΓ να πω ότι tο ενυδρείο είναι ~180l (vision180) έχω αλλάξει υπόστρωμα βάσης για φυτά) πριν 6 μήνες και βοηθάω με υγρά (σίδηρο ιχνοστοιχεία κλπ).
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01589 seconds with 11 queries