Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-03-13, 17:03
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή συγκάτοικοι πλέκο σε 200λ και απολύμανση - προετοιμασία ενυδρείου

καλησπέρα σας,
έχω ένα ενυδρείο το anubias A-1000 210λ.περίπου (μ.100 Χ π.0,40 Χ υ.052 καθαρά)
εξωτερικό φίλτρο dolphin C-1300, εσωτερικό ένα μικρό της ΕΗΕΙΜ aquaball 2208, θερμαντήρα.
διακοσμητικά, χαλίκι μαύρο, μία πέτρα, ένα ξύλο μοπάνι.

στο ενυδρείο από τις 12μαρτίου που πέθανε το όσκαρ μου, άφησα να λειτουργεί το φίλτρο με άνθρακα και έσβησα τον θερμαντήρα.
δεν είμαι έτοιμη για άμεσες ενέργειες αλλά θα ήθελα να μπω στην διαδικασία της προετοιμασίας, διαβάσματος, ενημέρωσης, σχεδίων, πιθανών προμηθειών κτλ.

εννοείται θα αδειάσω όλο το νερό πριν κάνω οτιδήποτε.
αναρρωτιέμαι, πρέπει να κάνω κάποια απολύμανση? πρέπει να στεγνώσει όλος ο εξοπλισμός πριν τον θέσω και πάλι σε λειτουργία?
μπόλι θα πάρω από το φίλτρο των χρυσόψαρών μου.

τι θα μπορούσα να φιλοξενήσω ?

έχω δέσμευση από ένα πλέκο κοινό που έχω σε ενυδρείο 90λ και πρέπει να τον εξασφαλίσω από χώρο. αυτός θα υπάρχει οπωσδήποτε στο ενυδρείο.
κατά τα λοιπά, υπάρχουν ψαράκια που μ αρέσουν περισσότερο (γιατί όλα μ αρέσουν), όπως τα cardinal, οι ροδόστομοι, όλα τα τέτρα, τα clown loaches (που νομίζω δεν μπορώ), και μονομάχο θα έβαζα συμπληρωματικά με άλλα μικρά εναλλακτικά και ένα δυο μεγαλύτερα που να είναι συμβατά με τον πλέκο.
ιδανικά μια ομάδα μικρόψαρα με μια μικρή ομάδα λίγο μεγαλύτερων θα με ικανοποιούσε.
θα ήθελα να κάνω επιλογή ψαριών που ζουν αρκετά και δεν φημίζονται για ευαίσθητα, φιλάσθενα κτλ.

δεν θα ήθελα
*να εμπλακώ σε δύσκολη προετοιμασία του νερού με όσμωση κτλ. κάποια ψαράκια που με απλή προετοιμασία ενός δύο 24ωρων (για τύρφη κτλ είμαι εντάξει).
*να φιλοξενήσω ζωοτόκα

θα του βάλω οπωσδήποτε φυτά αλλά σχετικά εύκολα
ελπίζω να μην σας κούρασα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN3783.jpg
Εμφανίσεις:  429
Μέγεθος:  35,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN3786.jpg
Εμφανίσεις:  372
Μέγεθος:  62,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN3791.jpg
Εμφανίσεις:  397
Μέγεθος:  61,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,16404 seconds with 12 queries