Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-11-16, 19:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή "κυπελα" βελανιδιας για Blackwater

ποσοι εχετε χρησιμοποιησει κυπελα βελανιδιων για να κανετε Black water?
τα τελευταια χρονια μια αμερικανιδα εχει καταφερει να αναστησει μια πεθαμενη βιομηχανια, εκμεταλευσης ενος φυσικου πορου που πηγαινε χαμενος τοσα χρονια.και σαυτο καθυστερημενοι ειμαστε αλλα τεσπα
περισσοτερα σχετικα με αυτο εδω σε παρουσιαση της αμερικανιδας
BORKED
https://youtu.be/2drjwGW8Ess

και εδω σε ενα ελληνικο αρθρο.

ειχα παει στην κεα τον προηγουμενο μηνα και σε μια βολτα που εκανα στα ορεινα του νησιου,μαζεψα αρκετα βελανιδια,φυλλα κλπ για το ενυδρειο.
δοκιμασα και απτα μπισκοτα που φτιαχνουν με αλευρι βελανιδιου και μου αρεσαν πολυ

τεσπα,το θεμα το ανοιξα γιατι μετα που γυρισα,εψαξα λιγο σχετικα με τα βελανιδια και ανακαλυψα πως ειναι πηγη πλουσια σε τανινες.
ενα απτα προιοντα που εξαγεται ξανα απτο νησι ειναι τα κυπελα των βελανιδιων,που τα στελνουν σε βυρσοδεψια δερματος στην γερμανια και αλλου για βαφη δερματων κλπ.
μαλιστα σε καποια βιβλια οπως το
"Rottsieper. E.H.W. Vegetable Tannins The Forestal Land, Timber and Railways Co. Ltd. 1946"
αναφερεται πως εχουν περιοκτικοτητα σε τανινες που φτανει το 45%.
δεν το εχω το βιβλιο,αλλα βρηκα την πηγη ψαχνωντας σχετικα,διαβαζωντας μερικα αρθρα και ψαχνωντας τη βιβλιογραφια τους.

τα χρησιμοποιω ηδη στο ενυδρειο μου απο την αρχη που το γεμισα,με πολυ καλα αποτελεσματα.
το ειδος για το οποιο μιλαω ειναι το Quercus aegilops macrolepis
https://en.wikipedia.org/wiki/Quercus_macrolepis

και το αποτελεσμα ενος μονο κυπελου βελανιδιου σε εναμιση λιτρο νερο στις φωτο.περιμενω να κρυωσει και να μεινει λιγο για να μετρησω ph ετσι απο περιεργεια.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1250997.jpg
Εμφανίσεις:  223
Μέγεθος:  90,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1260001.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  80,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01742 seconds with 12 queries