Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 18-02-14, 02:21
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας!! Το αν κάτι είναι όμορφο είναι υποκειμενικό!! Έχω ένα ball python και 2 ταραντούλες και τα βρίσκω πανέμορφα, σε αντίθεση με το 99% του πληθυσμού... Όπως είπα και στην αρχή, τα μεγέθη που βλέπω στο εξοχικό μου, ξεκινάνε από τα 10cm!! Χτυπώντας ένα χταπόδι μαζεύονται δεκάδες σμέρνες 10-15 cm!! Έχω πιάσει πολλές φορές με απόχη μικρές τέτοιες σμέρνες, χωρίς να τις βασανίσω ή να τις τραυματίσω καθόλου, για παρατήρηση σε ένα μεγάλο δοχείο, τις οποίες ελευθέρωνα μετά από λίγη ώρα!!
Απλά θα ήθελα να έχω σε ενυδρείο ένα τέτοιο πλάσμα!!
Επίσης ξαναλέω ότι σκοπός μου δεν είναι να γεράσω μαζί της και να την δω να φτάνει 2 μέτρα, αν φτάσει π.χ. 30 cm και δεν χωράει στο ενυδρείο, θα την ελευθερώσω!!
Πάνω απ' όλα δεν θέλω να υποφέρει κανένα ζώο και προσπαθώ συνεχώς να παρέχω τις καλύτερες συνθήκες!!
Έχω διαβάσει στο forum για την διαδικασία που χρειάζεται και είμαι διαθέσιμος να την ακολουθήσω!!
Γιατί με αποθαρρύνετε γαμώτο

Επίσης, ρωτώντας σε ένα pet shop στην περιοχή μου, μου είπε ο μαγαζάτορας, ο οποίος είχε παλαιότερα σμέρνα στο μαγαζί του, οτι αν βάλω άμμο και βράχο από το μέρος που την πιάσω, και ένα θερμοστάτη και ένα καλό βιολογικό φίλτρο, αλλάζοντας 30% το νερό ανά 2 μέρες (είμαι δίπλα στην θάλασσα) δεν θα χρειαστώ τίποτα άλλο γενικά!!

Έχει καμία βάση, η συνεχόμενη αυτή αλλαγή του νερού ή όχι? Προσπαθούσε να με κάνει να καταλάβω ότι όλα τα "πολύπλοκα" φίλτρα κλπ... έχουν σαν στόχο το να μην αλλάζουμε συνέχεια το νερό!!

Thanx παιδιά!!
-------------------------
Επίσης να προσθέσω για όποιον άλλο ενδιαφέρεται, έστω να παρατηρησει μία μικρή σμέρνα σε ένα μεγάλο δοχείο, οτι οι σμέρνες είναι άριστες στο άλμα επί κοντώ!! Μπορούν άνετα να πηδήξουν όσο το μήκος τους και να πεταχτούν έξω από το δοχείο!! Τουλάχιστον οι μικρές που έχω παρατηρήσει!! Εννοείται ότι θέλει προσοχή, ακόμα και σε αυτές με μικρό μέγεθος!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 18-02-14 στις 02:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01534 seconds with 11 queries