Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 13-06-14, 15:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά σήμερα το πρωί αγόρασα και τρέχει ήδη στο ενυδρείο μου το Eheim 2215. Το αγόρασα με πλήρες σετ (λάστιχα, βανάκια και σφουγγάρια) 100,00 ευρώ. Στον πάτο έβαλα μια φέτα μπλε σφουγγάρι (πάχος περίπου 3 εκ.), μετά 1 ltr Eheim Mech, 1 ltr sera siporax Professional 15 mm, άλλες 2 φέτες μπλε σφουγγάρι (πάχος περίπου 6 εκ.), μετά 1 άσπρο φίλτρο wool (πάχος περίπου 1 εκ.) και τελευταίο πάνω 1 μαύρο φίλτρο με ενεργό άνθρακα (πάχος περίπου 1 εκ.). Τον άνθρακα θα τον αφήσω 1 μήνα και μετά θα αφαιρεθεί εντελώς. Επίσης, σε 1 μήνα θα αντικατασταθούν τα 2 ενδιάμεσα μπλε σφουγγάρια με 1 ltr ακόμη ελαφρόπετρα ή κι άλλο μακαρόνι ή κάτι τέτοιο (δεν έγινε τώρα λόγω επιπλέον κόστους). Πως σας φαίνεται η δόμή του φίλτρου;
Κατ'αρχην καλοριζικο.

Το mech το εβαλες ανακατεμενο με το siporax ή εχει μπει σφουγγαρι ενδιαμεσα?
Η προτεινομενη σειρα απο την eheim (και που απο πειραματισμους μου εχω καταληξει -προσωσπικη αποψη- οτι ειναι η καλυτερη) ειναι κατω mech μετα σφουγγαρι μετα βιολογικο (substrat προτεινει, αλλα μπορει να ειναι οποιοδηποτε κεραμικο πορωδες, πχ siporax, ελαφροπετρα κλπ) και μετα filterwool.

tips
ΠΟΤΕ δεν ανακατευουμε siporax με ελαφροπετρα ή substrat κλπ, γιατι παει η ελαφροπετρα και βουλωνει τις τρυπες του μακαρονιου και χανεται η δραση του.
ΠΟΤΕ δεν βαζουμε ως πρωτο υλικο, καποιο πορωδες κεραμικο υλικο. (πχ siporax). Μονο λεια οπως το mech. Αυτο εκτος οτι κραταει εκει τα χοντρα σκουπιδια (σαπια φυλλα, σκατα κλπ) και τα διασπα εκει, προφυλάσσοντας τα επομενα υλικα, κανει και διασπαση της ροης του νερου σε ολο το πλατος του καδου, πριν παει στο σφουγγαρι, για να μη δημιουργειται channeling και περναει το νερο μονο απο ενα σημειο των υλικων.
Το εχουν μελετησει καλα οι τυποι.

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01773 seconds with 11 queries