Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 02-12-11, 13:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στα δικα μου ενυδρεια να διευκρινησω πως κρατησα χωριστα μεσογειακα και τροπικα ειδη....ειχα δηλαδη τοσο τροπικο οσο και μεσογειακο ενυδρειο.
μετα απο μια περιπετεια με οοντινιουμ και με προσθηκη χαλκου στο ενυδρειο....εισηγαγα μεσογειακα ειδη στο τροπικο μου...εχοντας ομως απο τη μια μερια επιγνωση του ρισκου..και απο την αλλη και σημαντικοτερη πλευρα...ειχα χαλκο μεσα που κανει πολυ επιθετικη αποπαρασιτωση.

αν καποιος θελει να αναμειξει τα 2 οικοσυστηματα να λαβει πολυ σοβαρα υποψιν οτι υπαρχει το ενδεχομενο να γυρισει τουμπα ολο το ενυδρειο του. τετοια εμπειρια εχω ζησει στο γλυκο με την καταστροφη σχεδον ενος ενυδρειου γλυκου νερου καποιου φιλου με την τοποθετηση ενος και μονο ελληνικου υδροβιου φυτου.
γιαυτο και η γνωμη μου ειναι τα 2 "οικοσυστηματα" να συντηρουνται χωριστα.

κανοντας μια αναζητηση θα δει πως αρκετοι χρησιμοποιουν θαλασσινο νερο στα τροπικα τους συστηματα....αλλα παλι εχοντας γνωση του οποιου ρισκου. μιλωντας με πιθανοτητες...σαφως και ειναι πιο δυσκολο να ερθει καποιο παρασιτο απο σκετο νερο (που θα περιεχει μονο πλαγκτον...αντε και κανα κωπηποδο-αμφιποδο) σε σχεση με την εισαγωγη ενος μεγαλυτερου μεσογειακου οργανισμου (ασπονδυλο, ψαρι, ζβ..).


τωρα η πιθανη "μολυνση" του νερου (κοντα σε πολεις, εκβολες ποταμων κ.τ.λ.) ειναι αλλο θεμα που ισως δεν επηρρεασει ψαρια αλλα θα μπορουσε να κανει ζημια στα ευαισθητα κοραλια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01534 seconds with 11 queries