Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 12-02-16, 22:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν λεει κανεις πως δεν χρησιμοποιειται ολο το υλικο του.
το νερο περναει απο ολα τα υλικα αφου ειναι κλειστος χωρος με υλικα.
αλλα περναει με διαφορετικο ρυθμο απο ολα αυτα τα υλικα.

δε σημαινει πως επειδη ενα φιλτρο εχει αντλια 600 λιτρα/ωρα θα περναει το νερο με την ιδια ροη απο ολα τα υλικα.

και αφου δεν περναει απο ολα τα υλικα με την ιδια ροη,αρα σε καποια σημεια υπαρχει λιγοτερη ροη,αρα λιγοτερο οξυγονο,κλπ.

ναι απονιτροποιηση κανει.απλα δεν κανει "ολικη" απονιτροποιηση.(δεν ειπα πουθενα οτι μηδενιζουν τα νιτρικα,ειπα οτι μειωνονται)
αλλη απονιτροποιηση κανει ενα eheim 2080 και αλλη ενα aquaball.εννοω σε "ποσοτητα"(αν μπορουμε να το πουμε ετσι).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη θα γινονταν απονιτροποιηση; Μαλλον οχι...
ε τωρα τι να σου πω?
εγω το εχω δει σε ενυδρεια μου.
με μεγαλυτερο φιλτρο μειωνονται τα νιτρικα.
μην κοιτας που οι περισσοτεροι κανουν το λαθος και μολις παρουν μεγαλο φιλτρο,πλακωνουν και γεμιζουν ψαρια...

τα βακτηρια που οξειδωνουν την αμμωνια και παραγουν νιτρωδη,χρειαζονται οξυγονο για να λειτουργησουν.
αρα ζουνε "ρηχα" στα υλικα.
τα αλλα που κανουν απονιτροποιηση,δεν χρειαζονται οξυγονο και ζουνε πιο "βαθια".
οταν δεν υπαρχει αρκετη οφελιμη επιφανεια για απονιτροποιηση,που θα πανε τα νιτρικα?

δε θα μαζευτουν στο νερο?

αντιθετα μπορει στο ιδιο φιλτρο να υπαρχει οφελιμη επιφανεια για να οξειδωθουν η αμμωνια και τα νιτρωδη.
γιατι αυτα τα βακτηρια θελουν οξυγονο,αρα ροη,αρα θα ζησουν εκει οπου περναει το νερο πιο ευκολα και πιο επιφανειακα.
και οχι μονο στο φιλτρο.και σε αλλες επιφανειες οπου ζουνε και ετεροτροφα βακτηρια, που και αυτα καταναλωνουν αμμωνια.
απονιτροποιηση δεν κανουν ομως

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 13-02-16 στις 01:01
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01525 seconds with 11 queries