Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 26-09-11, 00:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη καλη η βιολογια του 1994 αλλα σημερα εχουμε 2011 ... σου απαντω σε ολα με μια ΑΠΟΔΕΙΞΗ DNA τι καταλαβες οτι αποδεικνυει το αποτελεσμα DNA??
εγω βλεπω να αγνοεις εννοιες οπως μορφες, ποικιλιες, πληθυσμοι, ειδη, οικογενειες...γιαυτο και τα εχεις γενικευσει τοσο απολυτα στο μυαλο σου. αν κανω λαθος διορθωσε με....
However, a team of biologists, led by Dr Domino Joyce from the University of Hull, examined the DNA from 50 species of cichlid and found that their DNA shows a recent history of hybridization.
She continues: “The discovery that the 500 or so species which have evolved in this lake have a history of hybridization raises the real possibility that it could be hybridization itself which has speeded up the evolutionary process in these fish.”
The study entitled Repeated colonization and hybridization in Lake Malawi cichlids is published today in Current Biology.


500 και παραπανω ειδη που εξελιχθηκαν στην λιμνη προερχονται απο υβριδισμο...να θυμησω οτι λιγοτερα απο 1000 ειδη εχουν καταγραφει συνολικα!!!
αυτο δε σημαινει οτι ολα τα ψαρια ζευγαρωνουν οπως λαχει... ο υβριδισμος στη φυση δε γινεται με βιασμο οπως στα ενυδρεια μας. γινεται μεσω επιλογης. συντελουν συγκεκριμενοι παραγοντες...που κανουν συγκεκριμενα ειδη να υβριδισουν..και με τον καιρο να προκυψει νεο ειδος. δεν προκυπτει απο την F1 γενια με τη μειξη 2 ειδων.
θα πρεπει να διαβασεις για τους μηχανισμους γεννησης νεων ειδων...(απομονωση ή επαφη πληθυσμων, κλιματολογικες και περιβαλλοντικες αλλαγες, υβριδισμος, μεταλλαξεις κ.τ.λ. καθως και συνδυασμος τους) και να αντιληφθεις πως λειτουργουν. ετσι λειτουργουν και στη λιμνη ισως πιο εντονα η πιο γρηγορα..με τους ιδιους μηχανισμους ομως!!

Η μελετη εχει τιτλο "επανηλημενη αποικιοποιηση και υβριδισμος στη λιμνη Μαλαουι..." κοινως οι ανθρωποι απεδειξαν οτι τα ειδη πανε απο το ενα σημειο της λιμνης σε αλλο και υβριδιζουν με τα ειδη που προυπηρχαν στο νεο σημειο... εξου και τα 500 ειδη που απο το dna του εχει αποδειχτει οτι προερχονται απο υβριδισμο....τι δεν ειναι κατανοητο σε αυτο ???? ειλικρινα απορω...ολα με ολα λοιπον!! ο,τι πεις....παει ενα αφρα....ζευγαρωνει με ενα ζεμπρα και βουαλα!! νεο ειδος με τη μια!

Συνεχιζεις μετα απο αυτο και μου λες για μετρα και σταθμα της μητερας φυσης????
φυσικα....εξακολουθεις να εχεις μπερδεψει τις εννοιες φυση και ενυδρειο...

Ο επαναλαμβανομενος υβριδισμος εχει κανει το θαυμα των χρωματων σε αυτην την λιμνη... τελος!! δεν το λεω εγω το λενε οι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.
δε θα διαφωνισω...αλλα ο υβριδισμος αυτος φιλε μου γινεται με συγκεκριμενα κριτηρια και η εξελιξη προχωραει...
το "βαζω στο ενυδρειο 1 μετρου 3-4 ειδη που μου αρεσουν εμενα και τα υβριδιζω" δεν εχει καμια μα καμια μα καμια σχεση με τη φυση και εδω μπαινει το ...ΤΕΛΟΣ!!!
σε αυτο τι δεν ειναι κατανοητο?? απορω!! (για να χρησιμοποιησω και τα δικα σου λογια)

Το αστειο ειναι που στην υπογραφη σου βλεπω 3 ψαρια που θα μπορουσαν να χαρακτηρισουν στο λεξικο την λεξη υβριδισμος!!! τεσπα αν δεν σε πειθουν οι μελετες μαλλον δεν θα σε πεισω ουτε εγω... καληνυχτα....
στη φωτογραφια ξερω πολυ καλα τι εχω...εκει ειναι το παραξενο..και αυτο που δε λες να καταλαβεις...τοσο ευκολα υβριδιζουν στο ενυδρειο..και στη φυση υπαρχουν οι διαφορετικες αυτες μορφες...τρελλο ε?? θα μπορουσες να το σκεφτεις λιγο..."γιατι αραγε συμβαινει αυτο?"
παραυτα...δε μου απαντησες στην ερωτηση μου... γιατι εχουμε διαφορετικες μορφες εστω και αν αυτες εξελλισσονται?? γιατι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι στο μαλαουι δεν ειναι τα ειδη οσα και τα ψαρια?? γιατι δηλαδη υπαρχουν μονο 800(δε θυμαμαι νουμερο) ειδη (εστω και αν ανκαλυφθουν και αλλα τοσα ..και αλλα τοσα δωρο απο μενα) και δεν υπαρχουν εκατομμυρια διαφορετικες μορφες?? αφου ζευγαρωνουν τυχαια οπως λες..!!
ποσες φορες θα πρεπει να επαναλαβω την ερωτηση??

γενικως βλεπω να προσπερνας τα γραφομενα μου..σου απαντω επανειλλημενα με παραθεση για να απαντησω σε οτι με ρωτας...αλλα εσυ δε κανεις το ιδιο....σε ρωτω γιατι υπαρχουν πληθυσμοι στη φυση με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα σε μια χρονικη τομη...αλλα μου απαντας για τα ψαρια της υπογραφης μου...
οπως δε μου απαντας επισης και σε αυτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις γενικευσει συγκεκριμενες περιπτωσεις στο απολυτο....και εχεις παρερμηνευσει τις μελετες οι οποιες προσωπικα μου λενε πως οι εξελικτικες διαδικασες στη λιμνη συβαινει σε μερικες περιπτωσεις να γινονται γρηγοροτερα. και οτι ο υβριδισμος φαινεται να παιζει μεγαλυτερο ρολο απο οτι αλλου.
ΔΕΝ ΛΕΝΕ πως ολα τα ειδη ζευγαρωνουν οπως λαχει οπως λες εσυ.
ΔΕΝ ΛΕΝΕ οτι ολα τα υβριδια που γενιουνται βρισκουν αντιστοιχο ταιρι και παραγουν νεα ειδη.
ΔΕΝ ΛΕΝΕ οτι ολα τα υβριδια επιβιωνουν.
ΔΕΝ ΛΕΝΕ οτι ο υβριδισμος μεταξυ των ειδων ειναι τυχαιος.
ουτε μου απαντησες γιατι τα αφρα ζευγαρωσαν με τα ζεμπρα.....δε πειραζει θα σου δωσω εγω την απαντηση. γιατι -συμφωνα με τη μελετη- μοιαζουν παρα πολυ στο χρωμα. σαφως και υπηρχαν και αλλα ειδη στην περιοχη..δεν αναπαραχθηκαν ομως με ολα ουτε "οπως λαχει" οπως θα εκαναν πιθανον στο ενυδρειο. επισης συμφωνα με τη μελετη..παρατηρησαν τα υβριδια και ειδαν το γενετικο υλικο σε ποσοστιαια βαση. ΔΕΝ λεει η μελετη πως απο αυτο τον υβριδισμο προεκυψε ηδη νεο ειδος.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
αναφέρομαι στην μία http://pages.bangor.ac.uk/~bss608/pa..._ME_aliens.pdf … όπου δεν αναφέρουν ότι δημιουργήθηκαν 2 διαφορετικά είδη από το 1960 έως το 2001… λένε ότι στα στοιχεία που μελετήσανε δηλαδή variation in dorsal fin colour και allelic diversity at six microsatellite loci διαπίστωσαν ότι υπάρχουν δύο εμφανή για τους μελετητές πληθυσμοί του είδους … όχι νέα είδη. Αυτό είναι συνηθισμένο φαινόμενο, δηλαδή η ύπαρξη πληθυσμών με ομοειδή χαρακτηριστικά εντός ενός είδους (βλέπε εμάς τους ανθρώπους και τις φυλές μας). … που μπορεί να οφείλεται σε πάρα πολλούς λόγους. Μια πιο προσεκτική ανάγνωση όλου του άρθρου θα βοηθήσει.
ειναι αυτο που λεω εδω..
Παράθεση:
να σημμειωσω επισης το οτι ενα ειδος απεκτησε 2 διαφορετικες μορφες σε 2 δεκαετιες δε σημαινει οτι ονομαστηκαν και ως 2 διαφρετικα ειδη απο τους επιστημονες
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 26-09-11 στις 01:37
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02763 seconds with 11 queries