Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 27-04-16, 11:30
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Δε ξέρω αλλά μπορεί να ειναι και η ιδέα μου για το "νωχελικα" που γράφω. Προχθές έχασα ενα firemouth το είχε κάτι δύο σημάδια (ένα στο μέτωπο και ένα πίσω από το αριστερό μάτι) και ανησυχώ λίγο για διάφορα. Σαν hole in the Head ήταν αλλά δε νομίζω να είναι και αυτό γιατί δεν είχα παρατηρήσει σημάδια τις προηγουμενες μερες. Θέλω να πιστεύω ότι πέθανε από κάποιο λόγο και τα σημάδια προήλθαν από φάγωμα η από ψάρια από το σαλιγκάρι (είδος nerite) που έχω μέσα. Μετρήσεις καλές εκτός από Νιτρικά που δεν έχω πάρει ακόμα τεστ. Τα υπόλοιπα ψάρια όλο αυτό τον καιρό με τις αλλαγές με τυρφη μου φαίνεται ότι δε κυκλοφορούν τόσο πολύ έξω όσο παλιότερα. Επαναλαμβάνω μπορεί να.ειναι και ιδέα μου. Γι' αυτό ρώτησα αν φταίει γι' αυτό ή αλλαγή στις σκληρότητες. Μήπως δηλαδή αντιλαμβανονται τη διαφορά όταν μπαίνει το νερό και στρεσάρονται ή συμβαίνει κάτι άλλο ένεκα του νερού. Δε νομίζω κι εγώ να φταίει η τύρφη. Τα άλλα ψάρια δεν έχουν σημάδια και από όρεξη, και κινητικότητα κατά το τάισμα, άλλο τίποτα. Μπορεί να είναι και ιδέα μου. Μπορεί επειδή τελευταία ασχολούμαι πολύ με το ενυδρείο να στρεσαρίστηκαν.

Σπύρο, μέτρηση πεχα στο καπάκι μετά την αλλαγή δεν έχω κάνει, να κανω; Το νερο αλλαγής είναι 7 και μια φορά 6,5. Συνολικά έχω κάνει τρεις αλλαγές. Χθες στο ενυδρείο το πεχα ήταν 7,7-7,8 περίπου. Πεφτει αργά δηλαδή. Πέσε εκεί από το 8,2 μετά από 20 μερες με τρεις αλλαγές.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01400 seconds with 11 queries