Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 27-04-16, 10:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Η συμπεριφορά και τα χρώματά τους αλλάζουν αν δεν ήταν ιδιαίτερα χαρούμενα με τις προηγούμενες συνθήκες. Αποκτούν πιο έντονα χρώματα με την είσοδο του καινούργιου νερού, γίνονται πιο κινητικά και ανεβαίνει η διάθεση για ζευγάρωμα. Σε επιθετικά ψάρια, αυξάνεται προσωρινά και η επιθετικότητα όταν γίνονται πιο χαρούμενα, λογικά λόγω της διάθεσης για ζευγάρωμα.

Οι αλλαγές αυτές παρατηρούνται και σε ψάρια εκτροφής.

Η αμμωνία είναι λιγότερο τοξική σε όξινο pH απότι σε βασικό, καθώς βρίσκεται σε μορφή αλάτων του αμμωνίου(NH4+), αντί στην πιο τοξική μορφή της αμμωνίας(NH3).
Αυτα συμβαινουν συνηθως και υπο φυσιολογικες τις υπολοιπες συνθηκες στο ενυδρειο.
Αυτο τουλαχιστον εχω παρατηρησει κι εγω παντα, σε ολα τα στησιματα που εχω κανει.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα το ερώτημα γιατί στο ενυδρείο μου με severum και firemouth που είχα ph 8-8,2, ξεκίνησα να κάνω αλλαγές νερού με χρήση τύρφης που το ph του νερού αλλαγης να είναι τις δύο πρώτες φορές στο 7 και προχθές στο 6,5 περίπου. Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά από τότε που ξεκίνησα το χαμήλωμα του pH, βλέπω τα ψάρια ελαφρώς πιο νωχελικα και ίσως κρύβονται περισσότερο. Η τύρφη που χρησιμοποιώ είναι κηπουρικής, 80% ξανθιά και 20% μαύρη, καθαρή, χωρίς χημικα, λιπάσματα κτλ και αποστειρωμένη όπως μου είπε ο φίλος που την αγόρασα. Αυτοί λέει την παίρνουν έτσι και από εκεί και πέρα της κάνουν επεξεργασία με προσμίξεις διάφορες και την πουλάνε στους πελάτες για κήπους κτλ. Η χρήση κηπουρικής χρησιμοποιείται χρόνια από χομπιστες και δε νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα. Άλλωστε την ποσότητα που θα χρησιμοποιήσω, καλού κακού την ψήνω και σε φούρνο στους 200 βαθμούς για κάνα 45λεπτό για να σκοτωθούν πιθανοί παθογονοι οργανισμοι που βρίσκονται μέσα αν και δε συμβαίνει αυτό.
Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε κηπουρικη, αλλα δεν εχω ακουσει/διαβασει και ποτε προβληματα απο καποιους που εχουν χρησιμοποιησει (σωστη καθαρη δλδ κηπουρικη τυρφη).

Εχω καταλαβει οτι το "νωχελικα" εχει πολλες ερμηνειες για διαφορετικους ενυδρειοφιλους, οπως και το αντιθετο "ζωηρα".
Πχ το "ζωηρα" πολλες φορες σημαινει κατι καλο για πολλους, αλλα πολλες φορες ειναι στρες. Και το αντιθετο (νωχελικα) ειναι ηρεμια.
Π.χ. το κοπαδιασμα πολλων ειδων ψαριων το βλεπουν πολλοι ως ενα ωραιο θεαμα και θετικο αποτελεσμα στο ενυδρειο τους.
Πολλες φορες ομως σημαινει στρες.
Δεν μπορω ομως προσωπικα να εκφερω γνωμη αν δεν παρατηρησω ενα ενυδρειο.

Οσο για τις διαφορες των αντιδρασεων των αγριων και εκτροφης ψαριων στις παραμετρους του νερου, στην αρχη πιστευα οτι δεν υπηρχαν διαφορες.
Με το καιρο ομως, μεσω της παρατηρησης αλλα και το διαβασμα εμπεριων αλλων χομπιστων αλλα και επιστημονικων αρθρων, πιστευω οτι τα ψαρια εκτροφης δεν ανταπεξερχονται στις "ακραια καλες" συνθηκες που ζουν τα αγρια ψαρια.
Βεβαια εσυ δεν τα ειχες προς την ακρη που ειναι οι καλες παραμετροι, αλλα το αντιθετο.
Πχ αγρια ψαρια αμαζονιου που ζουν σε 4 πεχα, ειναι η καλυτερη τους να το εχουν και στο ενυδρειο. Τα εκτροφης ψαρια ομως, συνηθως δεν πανε καλα στο 4. Καποι στιγμη αργα ή γρηγορα, το βγαζουν το προβλημα
Και τα δυο ομως, δεν θα πανε τοσο καλα στο αντιθετο ακρο (πχ 8 ).

Μπορει να φταιξουν και καποιες αλλες ανακαταταξεις, που ισως δεν γινουν με σωστο τροπο.
Πχ ο βυθος ειναι κατι πολυ πολυ σημαντικο στο ενυδρειο και που πολλοι δεν τον προσεχουν, οταν αρχιζουν και πειραζουν το αρχικο στησιμο.

Για να υπαρχει περιπτωση να βγει καποιο συμπερασμα σε καποιο προβλημα με τη βοηθεια τριτων, θα πρεπει να γνωρισουν αρκετα καλα ενα ενυδρειο.
Εχεις δωσει καποιες τιμες, αλλα αυτο που μας ενδιαφερει βασικα, ειναι ποσο πεφτει το πεχα στο ενυδρειο μετα την αλλαγη?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01959 seconds with 11 queries