Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 01-05-19, 18:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Καλησπέρα Γιώργο.
Τα φίλτρα σου θεωρώ ότι είναι μικρά. Βιολογικά (με συχνή συντήρηση) μπορεί να σε καλύψουν αλλά είναι αδύναμα σε ροή. Η καλύτερη λύση κατά τη γνώμη μου (για να μην έχεις συχνό άνοιξε-κλείσε των φίλτρων για καθαριότητα αλλά και να έχεις δυνατή ροή που εκτός των άλλων θέλουν και αυτά τα ψάρια) είναι να πας σε μεγαλύτερα (πχ eheim 2080,2076,2078 ή Fluval fx6 ή JBL 1902).
Οι πέτρες καλό είναι να σχηματίσουν 2 όγκους αρκετά απομακρυσμένους μεταξύ τους, όπου θα εγκατασταθούν τα κυρίαρχα αρσενικά και θα τα ορίσουν σαν περιοχές τους, και πρέπει να δημιουργούν κρυψώνες για τα πιο αδύναμα ή μικρά ψάρια. Υποδείγματα για έμπνευση θα βρεις στις παρουσιάσεις.
Άμμο προτίμησε ψιλή θαλασσινή (εγώ μάζευα στην Ιερισσό). Η ποταμίσια σ' εμένα "βούρκωνε" και τον Αξιό τον φοβάμαι με τα φυτοφάρμακα που πέφτουνε.
Φυτά βάλε όσα θέλεις (θυσιάζεται η "βιοτοπικότητα" αλλά εγώ τα θεωρώ απαραίτητα). Δοκίμασε εκτός από ανούμπιες και crinum ή μακρύφυλλες κρυπτοκορίνες.
Για φωτισμό μπορείς να καλυφτείς και με απλές Τ5/Τ8 ή ακόμα και με λεντ. Υπάρχουν έτοιμες λύσεις αλλά και diy αν πιάνουν τα χέρια σου.
Για τα ψάρια θα πρότεινα να μείνεις με 2 είδη. Η εμπειρία μου λέει ότι τα τροφέους αναδεικνύουν καλύτερες συμπεριφορές και χρώματα σε species ενυδρεία και όταν είναι περισσότερα είδη κυριαρχεί μόνο ένα (*στην περίπτωση σου δεν επισημαίνω τον κίνδυνο υβριδισμού γιατί τα είδη σου είναι από διαφορετικές υποομάδες αλλά αυτός ο κίνδυνος πάντα υπάρχει γενικά στις κιχλίδες).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01482 seconds with 11 queries