Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 28-01-10, 03:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή



Σε λιγο θα ακουσω οτι ψαρια που προερχονται απο μαλακό και οξυνο νερο θα εχουν προβληματα αν τους δωσουμε το νερο των προγονων τους ...
Μηπως εχουμε παραγινει τεμπεληδες και δεν θελουμε να "πειραξουμε" το νερο που βγαζει η βρυση μας? Γιατι μου φαινεται αστειο οτι πιστευετε οτι αλλαζουν και ζουν σε οτι συνθηκες θελουμε εμεις!

Ενταξει τα ψαρια που ζουν σε χαμηλα ph αυτα που ζουν σε υψηλα? Σκεφτειτε αν η βρυση μας εβγαζε ph 5 θα το αυξανε κανεις για να βαλει γκαπακια? Η θα ακουγα τα ιδια ... οτι θα ειχαν συνηθισει και αυτα (?)
Δεν ειμαστε Θεοι να πιστευουμε οτι μπορουμε να παρεμβουμε στα παντα και δυστηχως αυτη η αντιληψη που εχουν πολλοι θα φερει την καταστροφη της ανθρωποτητας!

Φιλε kingrim μαλλον ζω σε αλλο κοσμο! Οι πιο πολλοι θανατοι ανθρωπων ειναι συνεπειες της ζωης μας ... ο καρκινος του πνευμονα ειναι απο το τσιγαρο! Ολες σχεδον οι μορφες καρκινου (αφαιρωντας τους κληρονομικους) σχετιζονται με τη ζωη που κανουμε - μη πουμε ποσοι εχουν πεθανει απο τη ραδιενεργεια που αναφερεις! Η κακη διατροφη, η ελλειψη ασκησης και η παχυσαρκια εχει συνεπεια καρδιακα εμφραγματα ... Το ποτο και τα ναρκωτικα εχουν σκοτωσει πολλους (και δυστυχως και γνωστους μου)... Μη το παρουμε πιο πλατια και δουμε ποσα τροχαια θα ειχαν αποφευχθει αν δεν ζουσαμε το lifestyle που ακολουθουμε! Το στρες προκαλει ολες τις ψυχικες ασθενειες που εχουν οι ανθρωποι (κατι παλι αφυσικο), το aids θεριζει πλυθυσμους (ο ανθρωπος φταιει και για αυτο)
Αν το δεις ετσι οι πιο πολλοι θανατοι δεν εχουν φυσικα αιτια αλλα εχουν σχεση με την απομακρυνση του ανθρωπου απο τη φυση!
Παράθεση:
όμως ζούμε χωρίς προβλήματα γιατί οι ισχυροί οργανισμοί επέζησαν και έδωσαν στα παιδια τους τα γονίδια αυτά .
Μετα απο αυτο .... οντως ζουμε σε διαφορετικο κοσμο! Ολοι οι θανατοι που εχω ακουσει δεν οφειλονται σε φυσικα αιτια! Ποια γονιδια εχουν μεταδωσει? Αντιστασης στο τσιγαρο? στα εμφραγματα? στα ναρκωτικα? στη ραδιενεργεια? Στον καρκινο? στο ποτο? Στο aids? Σε τι ... ? Κανε μια βολτα σε ενα νοσοκομειο και θα δεις τι εννοω! Πια δεν θελω να πλησιαζω νοσοκομειο!

Ειναι φυσικο ο καθενας εχει επιλογη να κανει οτι θελει στη ζωη του ... Εχουμε -οι πιο πολλοι απο εμας- την νοοτροπια οτι ναι ... κανω τσιγαρο ... γουσταρω και ας βηχω σαν *%*^% και ας με σκοτωσει! Ας υποφερω δε πειραζει μετα ... θα πληρωσω τις συνεπειες!

Βεβαιως με τετοια λογικη και να υποφερουν λιγο τα ψαρακια μου δε με ενδιαφερει ... δε με νοιαζει να το ψαξω κιολας! Α! Αναπαραχτηκαν σε τετοιες συνθηκες και ολα καλα ... αρα μια χαρα .. εχω και σημαντικοτερα προβληματα!

Θεωρω τα ψαρια μας πληρωνουν την δικη μας "ψυχασθενεια" ... Η φυση εχει προβλεψει για τα παντα και καλο ειναι να προσπαθησουμε να την αντιγραψουμε τουλαχιστον σε οτι αφορα τα ενυδρεια μας! Αλλιως και το να διατηρουμε ψαρια ικανοποιουν τον εγωισμο μας και ειναι φυσικο να τους φερομαστε με αναλογο τροπο και οχι σαν ενα κομματι της φυσης μεσα στο σπιτι μας για να μας την θυμιζει ... που ολοι μας εχουμε τοσο απομακρυνθει!

Αν ανηκετε στην πρωτη κατηγορια ειναι φυσιολογικο που δεν μπορουμε να συμφωνησουμε και να καταλαβουμε ο ενας τον αλλο! Γιατι το προβλημα δεν ειναι τα ψαρια μας αλλα οι ιδιοι μας οι εαυτοι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01774 seconds with 11 queries