Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 14-02-13, 15:39   #1
Καινουρια με μονομαχο!
 
Το avatar του χρήστη inkynebula
inkynebula
Junior Member
Εγγραφή: 14-02-2013
Περιοχή: Faerûn, Ægaleo
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
inkynebula Ο χρήστης inkynebula δεν είναι συνδεδεμένος 14-02-13, 15:39
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας φορουμιτες!
Ειναι το πρωτο μου ποστ εδω, και θελω να σας παρουσιασω το μικρο set up που εχω..

Ειναι ενα ενυδριακι Fluval 7,5 λιτρων, με ενσωματωμενο φιλτρο, εχω βαλει και ενα θερμοστατη hydor στους 26°, και φιλοξενω ενα μονομαχο και ενα albino corydoras. Στον μονομαχο δινω μια τροφη για αυτο το ειδος που ειναι μικρα μπιλακια, 4-5 την ημερα, ή ζωντανα μωρα mealworms. Για το αλλο εχω κατι ταμπλετες που εχω κοψει στα 4 και δινω καθε 5 μερες ενα κομματι.
Την πρωτη μερα ο μονομαχος τσιμπολογουσε τον μικρο ο οποιος εφευγε σφεντονα προς καθε πιθανη κατευθυνση και σκεφτομουν μηπως να τον παω πισω, αλλα συνηθισε, και τωρα ουτε που του δινει σημασια.
Για υποστρωμα εχω αμμο, εχω βαλει και κατι λιγα πλαστικα φυτα ετσι για να υπαρχουν, και μια πηλινη σπηλια που πηγαινει ο μονομαχος και κοιμαται (το βραδυ κλεινω το φως που εχει το ενυδριο).
Καθε εβδομαδα αλλαζω το 1/3 του νερου. Αυτα.
Με ενοχλει το φιλτρο γιατι εχει αρκετη πιεση και πρεπει να το βγαζω απο την πριζα για να ταισω, μιας και το φαγητο μπαινει στο ανοιγμα πριν προλαβει να φαγωθει, αλλα oh well..
Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τι αλλο χρειαζεται να κανω για να ειναι καλα τα ζωακια εκει μεσα, γιατι απο ερπετα και αρθροποδα το κατεχω το αθλημα, αλλα απο νερο δεν ξερω τιποτα.. Διαβασα για αντιχλωριο και να μετραω την αμμωνια, τι μαρκα μου προτεινετε, ποσο να βαζω, και καθε ποτε για τα 7,5 λιτρα που εχω;
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας
Εμφανίσεις: 6361
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01777 seconds with 12 queries