Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 05-07-11, 20:04
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Το δεύτερο φυτό που έχεις δεν είναι νούφαρο αλλά ίριδα (κρίνος). Αυτό μπορεί να φυτευτεί και σε γλάστρα σαν κανονικό φυτό και όταν έρθει ο καιρός το μεταφυτεύεις εκεί που θέλεις, έξω από το νερό ή στις ρίζες της λίμνης...
Για το νούφαρο εγώ θα συμβουλέψω αδιαφανές δοχείο, ένα κουβά φερ' ειπείν, γιατί το γυάλινο θα σου μαζέψει στο άψε σβήσε άλγη και θα αναγκάζεσαι να αλλάζεις συνέχεια νερό πράγμα που θα ταλαιπωρεί το ρίζωμα..
Εγώ κάποια ριζώματα που έχω χωρίσει και δεν μου πήγε η καρδιά να τα πετάξω, τα έχω σε μαύρους οικοδομικούς κουβάδες και λεκάνες, με ένα δάχτυλο χώμα κάτω (βούρκο από τη λίμνη) και κουνουπόψαρα για τον έλεγχο των εντόμων. Έτσι δεν χρειάζεται καμμιά περεταίρω φροντίδα παρά συμπλήρωμα του νερού που εξατμίζεται.. Αν σε ενοχλεί αισθητικά το πλαστικό, μπορείς να θάψεις μεχρι το χείλος μια αβαθή λεκάνη στον κήπο και να το βάλεις προσωρινά εκεί.
Φρόντισε να το έχεις σε φουλ ήλιο μόνο. Αν βρεις φυτά επιφανείας, είναι καλό συμπλήρωμα για να περιορίσουν την άλγη που θα αναπτυχθεί στην αρχή..
Α, και αν βάλεις νερό από το ενυδρείο -όσο πιο βρώμικο τόσο καλύτερα- θα βοηθήσεις το φυτό στη λίπανσή του...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01364 seconds with 11 queries