Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #86  
Παλιά 07-01-19, 11:12
Το avatar του χρήστη avraamp
avraamp Ο χρήστης avraamp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2016
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα!

Αρχικά γέμισα το ενυδρείο με νερό περασμένα απο τα προφιλτρα της όσμωσης. Τα ψάρια σε τέτοιο νερό ηταν οποτε θα ηταν μεγάλο σοκ αν τα έβαζα κατευθειαν σε τελειως διαφορετικό νερό. Μετα σταδιακά με καθε αλλαγή Τι ποσοστό περίπου ήταν οι αλλαγές σου;που ηταν πολυ συχνές (το πολυ καθε δεύτερη μερα) σιγα σιγα πρόσθετα όσμωση μεχρι να ειναι μονο νερό όσμωσης. Πηρε νομιζω καπου 1,5 μηνα αν και ηθελα να το κανω πιο αργα αλλα αφου τα ψάρια δεν ενοχλήθηκαν το εκανα πιο γρήγορα!

Η διαδικασία αλλαγής νερού ειναι τοσο απλή οσο ποτε! Αδειάζω οσο νερό θελω και ανοίγω την όσμωση και περιμένω να γεμίσει.

Πως το κανω. Πρωτα απο ολα εχω βαλει ενα σωληνάκι της όσμωσης μόνιμα στο ενυδρείο έχεις κάποιο φλοτέρ για να κλείνει αυτόματα όταν γεμίσει ή το παρακολουθείς και όταν γεμίσει το κλείνεις χειροκίνητα; και η αλλη ακρη πισω απο το έπιπλο της τηλεόρασης με ανεπιστροφη φυσικά για να μη πλημμυρισω και απλα συνδέω το σωληνάκι εκει καθε φορα.

Η όσμωση ειναι με τρεις μεμβράνες 150αρες συνδεμενες σε σειρά τις οποίες τις αλλαξα πρόσφατα (μαλλον άδικα αφου ισως το προβλημα ηταν στο κάνιστρο μιας όσμωσης και οχι στις ίδιες τις μεμβράνες). Η απόδοση του που το χρονομέτρησα ειναι στο 1:20 λεπτά - -> 1 λίτρο «καθαρού» ενώ η απόρριψη ειναι πολυ λιγότερη. Σε μια ωρα δηλαδή βγαζει 45 λιτρα... Μόνη της μια 150αρα θα έβγαζε τα μισά! Θα μπορουσα να κανω «overclock» με αλλο flow restrictor αλλα θα ηταν κατι που θα μείωνε την «ζωή» των μεμβρανών. Τωρα με τα κρύα το νερό ειναι παγωμένο από που τραβάς νερό, έχεις κάποιο κλέφτη σε παροχή κρύου ή από κάποια μπαταρία μπάνιου - κουζίνας; Αν συνδέσουμε σε κάποια μπαταρία μπάνιου αναμεικτική την όσμωση...μπορούμε να τραβάμε νερό σε θερμοκρασία κοντά στου ενυδρείου (κοντά στο 27,δ) ή θα χαλάσουν οι μεμβράνες; και η απόδοση τους πεφτει ενώ οταν ζεστάνει θα ειναι πολυ καλύτερη απόδοση. Το ενυδρείο προς το παρον εχει δυο θερμαντικά σώματα συνολικά 600 watt αλλα τελευταία με τα κρύα ειναι δυσκολο να διαχειριστούν την τοσο μεγάλη διαφορα θερμοκρασίας οποτε εχω προσθέσει και άλλο ενα για να μην πεφτει η θερμοκρασία πολυ γρήγορα! Και παλι ζορίζεται οποτε τη σταματάω οταν φτάσει κοντα σε ενα βαθμό διαφορα! Πραγματικά διαμαρτύρομαι που ειναι πιο γρήγορη αυτές τις μερες!
Από ότι είχα δει σε προηγούμενη δημοσίευσή σου έχεις και booster πάνω.
Η όσμωση η δικιά μου έχει δύο 150άρες πάνω, ίσως να δοκιμάσω το εγχείρημα σου και αν δω ότι πάει καλά να την αναβαθμίσω και λίγο.... απλά το φοβάμαι λίγο για τα ψάρια...έχω 9 δίσκους stendker μέσα και αυτή την στιγμή βάζω μόνο από προφιλτρα

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και συγνώμη που σου φορτώνω το θέμα σου!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01704 seconds with 11 queries