Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-07-14, 08:36
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή Γνώμες και Βοήθεια για στήσιμο νέου ενυδρείου

Γεια σας παιδιά!

Λοιπόν θα ξεκινήσω από τα βασικά. Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 100 λίτρων μεικτά, φαντάζομαι με τα υλικά μέσα (άμμο, πέτρες, ρίζες κλπ) θα πάει γύρω στα 70; Πιστεύω κάπου εκεί.

Πριν κάνω οτιδήποτε είναι να αποφασίσω τι ψάρια θα ψιλοξενήσει το ενυδρείο μου γιατί θέλω να προβώ σε αγορά χαλικιού, ρίζες, πέτρες και τα συναφή.

Αρχικά έλεγα να βάλω έναν και μοναδικό μονομάχο άντε και ακόμα ένα είδος που δε πειράζει ο μονομάχος (δεν ξέρω ποια είναι αυτά τα είδη). Από την άλλη όμως σκέφτομαι μήπως φαίνεται πολύ "άδειο" ένας μοναδικός μονομάχος στο ενυδρείο μου εκτός αν βάλω και 2-3 ακόμα ψαράκια.

Επίσης χτες πήγα σε ένα pet-shop και μου άρεσαν τα Trigonostigma heteromorpha (harlequin). Αυτά γενικά τι συμπεριφορές έχουν; Πόσα σε αριθμό μπορώ να φιλοξενήσω στο ενυδρείο μου;

Πάντως εμένα δε ξέρω μου αρέσει περισσότερο η ιδέα του μονομάχου + μερικά ψαράκια ακόμα. Αυτό όμως που δε μου άρεσε στο pet-shop που πήγα ήταν ότι τους μονομάχους τους είχαν μέσα σε πλαστικά ποτήρια. Φαινόντουσαν πολύ "υποτονικά" εκεί μέσα τα κακόμοιρα. Πως την παλεύουν θα ήθελα να ήξερα. Εντάξει πάντως αν καταλήξω να πάρω μονομάχο θα κοιτάξω κανένα pet-shop με καλύτερες συνθήκες διαβίωσης μονομάχων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01745 seconds with 11 queries