Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 12-07-10, 09:54
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Λίγο πιο μεγάλη είναι η δική μου! Δηλαδή γούρνα!

Αν θέλει κάτι απλό, τότε ας βάλει μόνο μια αντλία για την ανακύκλωση του νερού. Σε κάποιο σημείο κολλητά στην λίμνη να φτιάξει ένα χώρο που να βάλει την αντλία με υλικά φίλτρανσης, και ... πολλά φυτά στην λίμνη! Αν δεν θέλει πολλά φυτά ... τότε χρειάζεται πιο "βαρύ" εξοπλισμό.

Σε τόσο μικρή λίμνη οι ισσοροπίες είναι ευαίσθητες και μπορεί κάτι να πάει στραβά!
Εμένα μου πάνε όλα καλά γιατί δεν βλέπεις την λίμνη από τα φυτά (στην κυριολεξία! πάλι κλάδεμα θέλουν για να μπορώ να βλέπω τα ψάρια), γιατί έβαλα 4 χρυσόψαρα και η φύση κανονίζει τον πληθυσμό τους, και γιατί ρίχνω πολύ συχνά φρέσκο νερό γεώτρησης. (δεν έχω φίλτρο, ούτε κυκλοφορία νερού)

Τα κουνουπόψαρα είναι ψαράκια του ποταμού και δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις αλλά δεν ξέρω τι θα κάνει με τον υπερπληθυσμό. Νομίζω γεννάνε ανεξέλεγκτα σαν τα γκάπυ.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01368 seconds with 11 queries