Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 01-01-03, 21:47
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Καταρχάς εύχομαι σε όλους και τις οικογένειές σας μια ευτυχισμένη χρονιά με υγεία και ευτυχία.

Πράγματι και εγώ ως αρχάριος δυσκολεύομαι αρκετά ώστε να βρω αρκετή χρήσιμη πληροφορία για να στήσω το πρώτο σοβαρό μου ενυδρείο. Για καλή μου τύχη βρήκα αυτήν την καταπληκτική κοινότητα η οποία με έχει βοηθήσει να συλλέξω πολύτιμες πληροφορίες. Δεν αρκεί όμως μόνο αυτό. Υπάρχουν χιλιάδες μέρη στο διαδίκτυο με τόνους πληροφορίας και για έναν άπειρο αυτό φαίνεται βουνό. Προσωπικά θα επιθυμούσα μια ιστοσελίδα με πολλά tutorials για το κάθε τι γύρω από το στήσιμο ενός ενυδρείου με πολλές λεπτομέρειες και step-by-step οδηγίες. Για εσάς που ασχολείστε με το χόμπυ αρκετό καιρό φυσικά σας φαίνονται ανιαρά αλλά για κάποιον σαν εμένα ο οποίος έμαθε πχ για τον κύκλο του αζώτου μόλις την περασμένη εβδομάδα, φανταστείτε την δυσκολία.

Πολλοί που αγαπούν το ενυδρείο και θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά, φαντάζοντας μπροστά τους τις άπειρες πηγές πληροφόρησης στο Διαδίκτυο και τους διαφορετικούς τρόπους προσέγγισης που έχουν οι εκάστοτε ακουαρίστες σε οτιδήποτε έχει να κάνει απο ενυδρείο από στρώσιμο μέχρι και το τάισμα, εγκαταλείπουν πολύ νωρίς.

Το φόρουμ είναι καταπληκτικό όσον αφορά την επίλυση συγκεκριμένων αποριών, την ανταλλαγή απόψεων και συζήτηση γύρω από τα θέματα του ενυδρείου. Πολύ εύκολα μπορεί να διαμορφωθεί μέρος του όμως σε βιβλιοθήκη ή ευρετήριο αν θέλετε. Για παράδειγμα, μπορεί να φτιαχτεί ένα φόρουμ στο οποίο, το κάθε τόπικ θα είναι ένα tutorial για ένα συγκεκριμένο πράγμα, πχ. ο κύκλος του αζώτου και οι απαντήσεις του (replies) να είναι μόνο επισημάνσεις και σημειώσεις και όχι απορίες όπως γίνεται τώρα. Με τον τρόπο αυτό διαχωρίζεται η μετάδοση γνώσης και οι απορίες μάθησης και ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος, βεβαίως αφού διαβάσει το συγκεκριμένο tutorial, και εξακολουθεί να έχει απορίες, μπορεί να απευθυνθεί στο φόρουμ των αποριών και ερωτήσεων και αν προκύψει κάτι από αυτήν την συζήτηση το οποίο είναι χρήσιμο ή είχε παραλειφθεί από το tutorial, τότε κάποιο μέλος με δικαίωμα απάντησης στο φόρουμ των tutorials, κάνει reply με επισήμανση.

Πάλι αυθαδίασα όπως συνήθως. Για να μην πολυλογώ, την δομή που μόλις περιέγραψα την έχω κάνει πράξη σε ένα φόρουμ το οποίο εγώ διατηρώ για προγραμματισμό και έχει μεγάλη απήχηση στα μέλη μου καθώς τα πράγματα είναι οργανωμένα, και δεν κουράζουν τον αρχάριο με το να διαβάζει άπειρα posts για να βρεί κάτι το συγκεκριμένο και επίσης δεν κουράζει τους έμπειρους καθώς έχοντας γνώση ότι ένα θέμα αναλύεται σε κάποιο tutorial, προωθούν τις εκάστοτε απορίες εκεί που πρέπει ... και επίσης μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι για παράδειγμα το phpBB δεν ενδείκνυται για αναζήτηση με ελληνικούς χαρακτήρες καθώς για αυτό για παράδειγμα το άλφα κεφαλαίο, το άλφα μικρό και το άλφα μικρό με τόνο είναι 3 διαφορετικά πράγματα

Εγώ πάντως προτίθεμαι να βοηθήσω σε τέτοια θέματα έχοντας την απαραίτητη τεχνογνωσία (λόγω επαγγέλματος) και επίσης διαθέτω απλόχερα και διαδικτυακό χώρο για τις ανάγκες αυτής της πραγματικά υπέροχης κοινότητας και φυσικά των μελών της.

Αναμένω σχόλια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01789 seconds with 11 queries