Θέμα: Nano fish only?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 31-07-06, 20:07
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Μπα, τι να κολλήσουμε! Απλά όλα αυτά γίνονται για να πλουτίζουμε τις εμπειρίες μας.
Τώρα, άμα τα ξεπερνάμε κιόλας τι το καλύτερο.
Τελικά μάλλον θα το βγάλω(το skimmer).
Και όχι τόσο για τις φυσαλίδες (που μειώθηκαν λιγάκι), αλλά από τον υπερβολικό θόρυβο που προκαλεί!
Δε γινόταν ρε παιδιά, από το σαλόνι που έχω το ενυδρείο, μέχρι την κρεβατοκάμαρα…
Δεν υπήρχε περίπτωση να κοιμηθώ, το έβγαλα από την πρίζα και τελείωσε.
Δεν ξέρω αν οφείλεται σε λάθος τοποθέτηση, αλλά δεν το νομίζω.
Εκτός από το θόρυβο της υπερφυσικής αντλίας, έκανε και περισσότερη ακόμα φασαρία η ανατάραξη του νερού-αέρα μέσα στο σωλήνα.
Άρα δεν πιστεύω πως υπήρχε περίπτωση βελτίωσης μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.
Θα δω αύριο αν δεχτεί να μου το αλλάξει με ένα μικρό εσωτερικό μοντέλο της Tunze …
Αλλιώς το βάζω στις αγγελίες.
Στο μαγαζί που είδα (το μεγαλύτερο μοντέλο) το είχε κρεμασμένο σε ένα τεράστιο ενυδρείο, αλλά ήταν μέσα στην αίθουσα μαζί με χίλια δυο άλλα εξαρτήματα σε λειτουργία, οπότε δεν ξεχώριζες τι πρωτοέκανε θόρυβο.
Μέχρι τώρα ήμουν της γνώμης πως βάζοντας εργαλεία πολύ μεγαλύτερης ισχύος, θα γινόταν καλύτερη δουλειά, και δεν υπήρχε περίπτωση να προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα.
Μάλλον έκανα λάθος.
Καλό είναι να μην υπερβάλουμε προς καμιά κατεύθυνση, όλα με μέτρο.
Για τον ελεγκτή θερμοκρασίας θα το ελέγξω.
Ερημίτες πόσους μπορώ να βάλω; Μέχρι τι τελικό μέγεθος φτάνουν; Γιατί αυτούς που είδα στο μαγαζί είναι μικροσκοπικοί(ακόμα και για το ενυδρειάκι μου 2-3 εκατοστά+ το καβούκι τους που είναι λίγο μεγαλύτερο…
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01568 seconds with 11 queries