Θέμα: Ποια?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 14-03-08, 13:35
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

της σερα ειναι μακραν τα χειροτερα εχω βαλει σε φυαλιδιο σχεδον σχετη αμμωνια και εκανα το τεστ και εδειχνε 0 τα τεστ εντομεταξυ μολις ειχαν ανοιχτει και δεν ηταν ληγμενα τα υπολοιπα τεστ ηταν ψιλο οκ αλλα μεσα σε λιγο χρονικο διαστημα αποταν ανοιχτηκαν αρχισαν να λενε οτι θελουνε!

αντιθετα η api μπορει να ειναι λιγο ποιο δυσευρετη αλλα ουτε ακριβη ειναι και πολυ αξιοπιστη ακομα και ενα χρονο μετα αποταν τα ανοιξα!

Παράθεση:
Εγώ χρησιμοποιώ της Sera.. Κάποιοι λένε ότι ο δοσομετρητής της δεν είναι σωστός, και όντως, τα 10ml του δοσομετρητή είναι στην πράξη περίπου 9, αλλά δε νομίζω ότι επιρρεάζει σημαντικά το αποτέλεσμα της μέτρησης.. Στο κάτω κάτω, μια σύριγγα από το φαρμακείο, δεν κάνει ούτε 0.50euro!
το προβλημα δεν ειναι μονο αυτο ειναι η χαμηλη ποιοτητα των αντιδραστηριων τα οποια ''ξεθυμενουν'' πολυ γρηγορα

Τώρα, για NH3, NO2, το ζητούμενο είναι να μην έχεις μετρήσιμα ούτε το ένα, ούτε το άλλο.. Οπότε της Sera είναι OK. Τώρα, για τα NO3, δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος, γιατί η χρωματική κλίμακα είναι μάλλον "αδρή". Δεν ξέρω πώς μετράνε τα άλλα test, αλλά εγώ θα ήθελα κάτι πιο ακριβές από 0,10,25,50,100ppm. Τι λέτε οι υπόλοιποι?
το οτι το ζητουμενο ειναι να εχεις 0 δε λεει τιποτα το τεστ της σερα μπορει να δειχνει 0 και να ειναι 20-30-50 οσο θες!

ακριβεια πανω απο 0-10 κτλ δεν προκειται να εχεις με υγρα τεστ μονο σε συνθηκες εργαστηριου και δεν σου ειναι και χρησιμο κιολας!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01450 seconds with 11 queries